En İyi Kişisel Gelişim Kitapları


Kişisel gelişim konulu kitaplar, konu olarak son yıllarda oldukça gündemde olan bir olgudur. Seneler ilerledikçe ve insanların yaşantıları gösterdiği çeşitliliğin yanında bir de zorlaşmaya başlayınca, kişiler gerek iş bulmak, gerek başarılı olmak, gerek okula girmek, gerek sosyal toplumda yer edinebilmek ve daha saymakla bitiremeyeceğimiz birçok şey için kişisel gelişime önem vermeye başladı. Kişisel gelişim, herkes tarafından oldukça önemsenmesi gereken bir olgudur.

Bununla birlikte, kişisel gelişim konulu kitaplar da git gide popülerliğini arttırmış oldu. Kişisel gelişim konulu kitapların yakaladığı başarı, girişimci ve yazarların da dikkatini çekti ve sonuç olarak yapmış olduğu işlerde başarıyı yakalayan insanlar birçoğu ve yazarlar kişisel gelişim konulu kitaplar yazdılar.

Kişisel gelişim konulu kitaplar listemiz şu şekildedir:

En iyi kişisel gelişim konulu kitaplar

1- Etkili insanların yedi alışkanlığı – Stephen R. Covey

Kişisel gelişim kitapları arasında popülerlik kazanmış olan kitaplardan biri de “Etkili İnsanların Yedi Alışkanlığı” adlı kişisel gelişim konulu kitaptır. Bu kitap özellikle girişimcilerin dikkatle okuması gereken kitapların arasında yer alır. Alışkanlıkların ve edinilen prensiplerin faydaları ve zararları konusunda oldukça faydalı bir çalışma olan bu kişisel gelişim kitabı size yol gösterecek bir kılavuz olabilir.

2- Çizginin dışındakiler – Malcolm Gladwell

Başarıyı hedefleyenlerin el kitabı olarak nitelendirebileceğimiz, aynı zamanda öyle de olması gereken mükemmel bir kişisel gelişim kitabıdır. Hepimizde bulunan önyargıları yüzümüze vuran bu kitap, başarılı insanların genelinin bu başarıya çok zorlanmadan ulaştığı önyargısını kıran bir kitaptır. Başarılı olmak isteyen kişilerin sadece çok çalışmakla kalmayıp, aynı zamanda doğru teknikler ve yeterli verimlilikte çalışması gerektiğini defaatle vurgular. Okuyucularından tam not alan “Çizginin Dışındakiler”  en başarılı kişisel gelişim kitapları arasında yerini almıştır.

3- İrade – Roy F. Baumeister, John Tierney

Adından da anlaşılacağı şekilde, insan iradesini konu alan ve yaşamımız boyunca, olumlu-olumsuz bütün sonuçların insan iradesinin bir sonucu olduğunu anlatan bu kitap, kişisel gelişime meraklı ve kendini geliştirmek isteyen her birey tarafından mutlaka okunması gereken bir kitaptır. Kişilerin kazandığı başarılarda iradenin çok büyük bir paya sahip olduğu anlatılan “İrade” kitabında, insanların iradelerini neden kuvvetlendirmeleri gerektiği ve bunun nasıl yapılacağı anlatılıyor. Dünya çapında oldukça okuyucusu olan “İrade” kitabı da en iyi kişisel gelişim konulu kitaplar listemizde bulunmayı hak ediyor.

4- Vermek ve Almak – Adam Grant

Kişisel gelişim konulu kitaplar arasında New York Times Best Seller arasında yer alan güzide kitaplardan biri olan “Vermek ve Almak” bunun yanında en çok satılan pazarlama kitabı unvanını da elinde bulunduruyor. Adından da anlaşılabileceği gibi bu kitap, başarıya giden yolda insana tek gerekli olan şeyin birilerinin önüne geçmek, listeleri alt üst etmek veya diğer insanlardan daha fazla çalışmak olmadığını, fedakârlık yaparak ve verici olarak da başarıyı yakalayabileceğinizden bahsediyor. Yani, bildiğinizi kendinize saklamadan da, insanlara yardım eli uzatarak da başarılı olunabileceğini harika bir dille anlatıyor. Kariyer planlarında kendilerine zirvede yer verenlerin mutlaka okuması gereken bu kitap, kişisel gelişim konulu kitaplar arasında en ilgi çekici olanlardan biridir.

5- Mutluluk bir alışkanlıktır – Maxwell Maltz

Okuyucusu dünya çapında 30 milyonun üzerine çıkan bu kişisel gelişim kitabının bizlere vermek istediği mesaj, mutluluğun bir süre yol kat ettikten sonra varılacak bir durak olmadığı, aslında mutluluk duygusunun hep bizimle olduğu ve tek gereken şeyin bunun farkına varmamız gerektiğidir.

Sahip olduğumuz düşünce tarzlarının, bizi sığlığa ve mutsuzluğa mahkûm ettiğini anlatan kitap, bu yanlış düşünce tarzından kurtularak hayatı daha mutlu yaşayabileceğimizi ve insanlarla önyargılar olmadan daha iyi iletişim kurabileceğimizi anlatıyor. Harika bir kişisel gelişim kitabı olan “Mutluluk Bir Alışkanlıktır” kendisini, düşünce tarzını ve bunlar sayesinde yaşama biçimini değiştirmeyi amaçlayanlar için harika bir kitaptır ve bizim en iyi kişisel gelişim konulu kitaplar listemizde yer almıştır.

6- Büyük düşünmenin büyüsü – David J. Schwartz

“Başarının sırlarına ulaşın” kapak yazısıyla dikkat çeken “Büyük Düşünmenin Büyüsü” tıpkı kapak yazısında vaat ettiği gibi başarıya ulaşmak için harika yöntemler sunuyor. Her konu ve olay ile alakalı, yapılması gereken doğru davranış ve hareketleri açık ve anlaşılır bir dille anlatan bu kitap, sosyal yaşantınızda, kariyeriniz boyunca-iş yerinizde veya aile yaşantınızda kullanabileceğiniz ve sizlerin sorun çözme yeteneğinize katkıda bulunacak sırlar veriyor.

Dünyada milyonlarca insan tarafından okunmuş ve okuyucularından tam not almış bu kişisel gelişim kitabı, bizim de en iyi kişisel gelişim kitapları listemizde yer alıyor.

7- Duygusal zekâ – Daniel Goleman

“Duygusal zekâ” kitabı EQ ve IQ’yu birbirleri ile karşılaştıran ilk kitaplardan biridir. Sosyal yaşantı, sosyal statü, kariyer ve genel başarı konularında EQ’nun yani duygusal zekânın IQ’dan daha fazla önemli ve etkin olduğunu ve bu kanıya nereden varıldığını anlatan harika bir kitaptır. “Duygusal zekâ” kitabı sizlere birçok yeni şey öğretecek ve bakış açınızın değişmesini sağlayacak harika bir kişisel gelişim kitabıdır. Hem öğrettiği yeni şeylerle, hem kazandırdığı yeni bakış açısı ile hem de alanında ilklerden biri olmasıyla, Daniel Goleman’ın bu kitabı, en iyi kişisel gelişim konulu kitaplar listemizde yer almayı hak ediyor.

İşte, kendinizi geliştirebileceğiniz, ufkunuzu genişletebileceğiniz ve yeni bakış açıları kazanabileceğiniz, en iyi kişisel gelişim kitapları listemiz bu şekilde. Eğer sizde bir şeyleri değiştirmek isteyenlerdenseniz ve bunun için somut bir adım atmanın gerekliliğini kavradıysanız, işe bu kitaplardan birini okuyarak başlayabilirsiniz.

Son olarak

Kişisel gelişim konulu kitaplar ve diğer tüm kitaplardan olumlu anlamda yararlanabilmenin ilk gerekli etkeni, gelişime ve öğrenmeye açık, eleştiriye hazır bir kişilik ve zihin yapısına sahip olmaktır. Sizin için derlediğimiz bu kişisel gelişim kitapları önerileri tabii ki kendinize bir şeyler katmak konusunda size faydalı olacaktır. Ancak yukarıda da belirttiğimiz gibi bu kişisel gelişim kitaplarının sizlere cidden olumlu anlamda bariz katkılar vermesini arzuluyorsanız, zihin yapınızın temel taşlarını değiştirmeye ve sıkı sıkıya bağlı olduğunuz bazı prensiplerinizden ödün vermeye hazır olmalısınız.

Her biri, bizlere yeni şeyler öğreten, yaşam standardımızı iyileştirmeyi amaçlayan ve başarıya kavuşmak için yapılması gerekenleri incelikle anlatan, çok güzel kitaplar. Umarız sizler için derlediğimiz ve bünyesinde 7 kitabı barındıran, en iyi kişisel gelişim kitapları listemizi beğenmişsinizdir. Mutlu yaşamlar!

En iyi kişisel gelişim kitapları ve kişisel gelişim konulu kitaplar başlıklı içeriğimiz sizler için faydalı oldu mu? Lütfen yorum ve görüşlerinizi aşağıdaki yorum kısmında bizimle paylaşmayı unutmayın.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir