En İyi Hayatta Kalma Konulu Filmler


Aslında insanoğlunun en etkili içgüdüsü olan hayatta kalma içgüdüsü, doğal yaşamdan uzaklaşıp, şehirleşmenin artmasına rağmen hala insanların tamamında etkisini gösteren bir hissiyattır. İstemsizce ve oldukça kuvvetli şekilde gösterilen bu hissi refleks, insanların zor durumlarda kalmaları durumunda ve hayatlarının tehlikeye girmeleri durumunda sıklıkla devreye girer.

Hayatta kalma mücadelesini anlatan film sayısı oldukça fazla olsa da sadece belirli sayıdaki film başarıyı yakalamıştır. Bizler de epsikoterapi.net ailesi olarak sizlere, izlerken yukarıda bahsettiğimiz içgüdüyü harekete geçirecek ve hayatta kalma mücadelesini iliklerinize kadar yaşayacağınız filmleri derledik. Hayatta kalma konulu filmler ve bu filmlerin başarıyı yakalamış olan güzel örneklerinden derlediğimiz listemize bir göz atın. İşte, en iyi hayatta kalma konulu filmler:

1- 127 Saat (2010)

IMDb: 7,6

127 saat, dağ tırmanışı ve dağ yürüyüşü meraklısı Aron Ralston’un sıkıştığı kayalıkların arasından kendisini kurtarmak için verdiği çarpıcı serüvenin hikayesidir ve film Utah’daki izole bir kanyonda geçer.

Editör yorumu: Gerilimi oldukça yüksek olan 127 saat, hayatta kalma konulu film arayanlar için atlanmaması gereken bir tercih.

2- Alive – Yaşamak İçin (1993)

IMDb: 7,1

Bir uçak kazası sonucunda yere düşen ve acımasız hava koşulları ile mücadele ederek hayatta kalmak için yoğun çaba sarf eden bir rugby takımının amansız mücadelesini izleyeceksiniz.

Editör yorumu: 1972’de Uruguay rugby takımı bir maç yapmak için Şili’ye uçmak zorundadır. Uruguay Hava Kuvvetlerine bağlı uçakları içerisinde mürettebat dahil 45 kişiyle düşer ve hayatta kalma içgüdüsü burada devreye girer. Kazadan tam 2 ay sonra 16 kazazede kurtarılır ve nasıl hayatta kaldıkları sorulduğunda, takım arkadaşlarının cansız bedenlerinden et parçaları yiyerek hayatta kaldıklarının cevabını verirler. Oldukça trajik bir hayatta kalma konulu film olan Alive, sizlere soluksuz saatler yaşatacaktır.

3- So weit die Füße tragen – Ayaklarımın beni taşıdığı yere kadar (2001)

IMDb: 7,4

İkinci Dünya Savaşı sonunda, bir Alman askeri, ağır işçi olarak çalıştırıldığı Sovyet Gulag’ından kaçarak Almanya’ya dönmek için yola çıkar. Fakat bir Sovyet NKDV subayı tarafından takip ediliyordur.

Editör yorumu: Aksiyon, gerilim ve hayatta kalma konulu filmlerin en başarılı örneklerinden biri olan “Ayaklarımın beni taşıdığı yere kadar”, bir insanın özgürlüğe ve ailesine özlem duygusu ve hayatta kalma içgüdüsüyle ne gibi zorlukları göze alabileceğini gösteren en iyi yapıtlardan biridir.

4-  Cast Away – Yeni Hayat (2000)

IMDb: 7,7

Bir FedEx yöneticisi meydana gelen bir kaza sonucu ıssız bir adada hayatta kalabilmek için kendisini hem fiziksel hem de duygusal olarak zorlamalıdır.

Editör yorumu: Bir FedEx yöneticisi, uçağının okyanusa düşmesinden sonra bir adaya çıkar ve burada kız arkadaşından, evinden ve herhangi bir insani temastan uzakta bir hayatta kalma mücadelesi verir. Hayatta kalma konulu filmler içerisindeki en başarılı filmlerden biri olan Yeni Hayat, yoğun ve sürükleyici senaryosu ile beğeneceğiniz bir film.

5-  Eight Below – Kutup Macerası (2006)

IMDb: 7,3

Geçtiğimiz yıllarda hayatını kaybeden ve ölümü ile tüm dünyayı yasa boğan yakışıklı aktör Paul Walker’ın rol aldığı Kutup Macerası, insanlar ve hayvanlar arasındaki muhteşem bağlılığı etkileyici bir dille anlatan, hayatta kalma konulu filmler arasında en duygusal filmlerden olan bir başyapıttır. Paul Walker’ın canlandırdığı Jerry Shepard, ölümcül bir kazadan yalnızca yoldaşları olan köpeklerinden vazgeçerse hayatta kalabilecektir. Fakat Jerry Shepard köpeklerinden bu kadar kolay vazgeçmeye hiç de niyetli değildir.

Mount Holliston’da snowbordcular Dan Walker, kız arkadaşı Parker O’Neil ve en yakın arkadaşı Joe Lynch’in teleferiğe binmek için paraları yoktur ve Parker bir teleferik işçisi olan Jason’u 100 dolar karşılığında etkilemeyi başarır. Tüm sistemlerin kapanmasına yakın Jason’ı tek bir seferlik biniş için zorlarlar ve ikna etmeyi başarırlar. Bunun yanında Jason teleferikteki teknik bir sorunu çözmek zorundadır ve iş arkadaşına bazı talimatlar vererek bunları uygulamasını ister. İş arkadaşı talimatları yanlış anladığında ise teleferik üç snowbordcu en tepedeyken durur. Rüşvetle ve son sıradan binen  Dan Walker, Parker O’Neil ve Joe Lynch teleferikte mahsur kalır. Çok süre geçmeden kayak tesisinin de ışıkları kapanır ve üç arkadaş zor bir karar vermek zorunda kalırlar. Donma riskini göze alıp teleferikte sabahı mı beklemelidirler yoksa ölme riskini göze alıp teleferikten atlamayı mı?

Editör yorumu: Hayatta kalmak ve ölüm arasındaki ince çizgiyi oldukça belirgin bir şekilde bizlere gösteren, gerilim dolu hayatta kalma konulu bir film.

7-  Into the White – Beyazlar İçinde (2012)

IMDb: 8,2

İkinci Dünya Savaşı sırasında bir grup İngiliz ve Alman askeri kendilerini bir uçak savaşından sonra vahşi doğada bulur. Hayatta kalmanın yolunun savaş kurallarını bir kenara koymaktan geçtiğini fark eden askerler, aynı sığınakta yaşamaya, birlikte avlanmaya ve hayatta kalmak için çaba sarf etmeye başlıyorlar. Peki, bu durum sorunsuz devam edecek midir?

Editör yorumu: Hayatta kalma konulu filmlerin bazıları bizlere bazı önemli hayat dersleri verir. Bu tür bir film olan Beyazlar İçinde de, bizlere yaşımız kaç olursa olsun bir şeyler öğretebilecek bir film olmasının yanı sıra oldukça sürükleyici ve heyecanlı bir film.

8- Into the Wild – Özgürlük Yolu (2007)

IMDb: 8,1

Emory Üniversitesi’nden en başarılı öğrenci ve en iyi atlet olarak mezun olduktan sonra Christopher McCandless, tüm mülkiyetinden vazgeçerek, 24.000 ABD Doları tutarındaki tasarruf hesabını hayırseverliğe harcar ve Alaska’ya vahşi doğada yaşamak için otostop çekmeye başlar. Christopher McCandless yol boyunca, hayatını şekillendirecek olan bir dizi karakterle karşılaşacaktır.

Editör yorumu: Gerçek bir hayat hikâyesine dayanan film, bizlere hayatta kalma mücadelesini ve karşımıza çıkabilecek kişilerin hayatımızı nasıl etkileyebileceğini en doğru şekilde anlatan bir yapımdır.

9- Life of pi – Pi’nin Yaşamı (2012)

IMDb: 7,9

Bir hayatta kalma konulu film olduğu kadar aynı zamanda ABD yapımı mecara ve drama filmidir. Denizde başına gelen bir felaketten kurtulan genç bir adam macera ve keşif dolu bir yolculuğa çıkar ancak bu yolculuk onu yeni bir hayatta kalan ile karşılaştıracaktır. Devasa bir Bengal kaplanı.  Bu ikili arasında inanılmaz ve beklenmedik bir ilişki kurulacaktır. Adeta bir başyapıt niteliğinde olan Pi’nin Yaşamı, sizleri de bu maceraya davet ediyor.

10- Kon-Tiki (2012)

IMDb: 7,2

2012’de çekilmiş Norveç yapımı bir biyografik macera filmi olan Kon-Tiki, efsanevi kaşif Thor Heyerda’ın, Polonyalıların, Colomb öncesi zamanlarda Güney Amerika kıyılarına yerleşmiş olabilceğini ispatlamak için 1974 yılında balsawood salıyla Pasifikte çıktığı yolculuğu ve bu yolculukta başına gelenleri anlatan oldukça etkileyici bir filmdir ve bizim hayatta kalma konulu filmler listemize girmeye hak kazanmıştır.

11- Nordwand – Kuzey Yamacı (2008)

IMDb: 7,4

Gerçek bir hikâyeye dayanan Kuzey Yamacı, Alp dağlarındaki en tehlikeli yamaca tırmanmak için yapılan bir yarışmada yaşananları anlatan, izleyiciye endişe verici bir macera filmidir.

12- Open Water – Açık Deniz (2003)

IMDb: 5,7

Gerçek bir hayat hikâyesine dayanan bir film daha.  Gerilimi ve aksiyonu bir an bile eksik olmayan Açık Deniz, köpek balıklarının bizlere ne kadar tehlike yaratabileceğini en açık şekilde gösteren bir filmdir. Hayatta kalma içgüdüsünün yoğun bir şekilde işlendiği Açık Deniz, hayatta kalma konulu filmler içerisinde en çok sükse yapanlardan bir tanesidir.

13- The Grey – Gri Kurt (2011)

IMDb: 6,8

Alaskaya düşen uçakları sonucunda hayatta kalmayı başaran altı petrol işçisi, yetenekli bir avcı tarafından hayatta kalmaları için mücadele etmeye yönlendirilir. Ancak nereye giderlerse gitsinler, bir kurt sürüsü asla peşlerini bırakmaz ve her gittikleri yerde karşılarına çıkarak işçilere gerilim dolu zor anlar yaşatırlar.

14- The Canyon – Kanyon (2009)

IMDb: 5,9

Balayına çıkan yeni evli bir çiftin, büyük kanyonda kaybolması sonucunda yaşadıkları sıra dışı ve amansız hayatta kalma mücadelesini anlatan Kanyon, hayatta kalma konulu filmler listesinde sürükleyici senaryosu ve gerilim dolu anlarıyla yer almayı hak ediyor.

15- The Guardian – Koruyucu (2006)

IMDb: 6,9

Sorunlu bir geçmişe sahip bir lise yüzme şampiyonu, efsanevi cankurtaran Ben Randall’ın kaybolma, hayatta kalma, sevgi ve fedakârlıklarla ilgili bazı zor dersler verdiği, ABD Sahil Güvenliği “A” takımına kayıt yaptırır ve serüven buradan itibaren başlar.

16- The Snow Walker – Karda Yürüyenler (2003)

IMDb: 7,3

1953 yılında, eski bir ikinci dünya savaşı pilotu olan Charlie Halliday, Yellowknife merekzli bir pilottur. Kişisel bir uçak yolculuğunda, küçük bir göçebe Inuit ailesi ile karşılaşır. Charlie ailenin Kanaalaq isimli kızlarında tüberküloz olduğundan şüphelenir ve onu Yellowknife’daki bir hastaneye götürmeyi kabul eder. İkili şehre geri dönerken uçak bazı mekanik arızalar yapar ve Charlie kazayla karışık zorunlu bir iniş yapmak zorunda kalır. Yere inme şiddetinden uçağın radyosu ve yer tespit cihazı çalışmaz hale gelir. İşin en kötü tarafı ise, arkadaşları muhtemelen Charlie’nin nerede olduğunu bilmiyorlar çünkü Charlie geri dönüş yolunda rotasının epey dışına çıkmıştır. Aşk, gerilim ve hayatta kalma konusunun harika bir şekilde harmanlandığı Karda Yürüyenler filmi de listemize girmeyi fazlasıyla hak eden bir başka film.

17- Unbroken – Boyun Eğmez (2014)

IMDb: 7,2

Yönetmenliğini Angelia Jolie’nin yaptığı Boyun Eğmez, efsane olimpiyat koşucusu Louis Zamperini’nin başından geçenleri anlatan bir filmdir. Bir önceki olimpiyatlardaki performansı ile isminden sıkça söz ettiren ve gelecek olimpiyatların da favorisi olarak gösterilen Zamperini’nin, İkinci Dünya savaşı nedeniyle Olimpiyatlara gitmeyip gönüllü olarak orduda görev almasını ve bu sırada Pasifik okyanusunda geçirilen bir kaza sonucunda zor şartlar altında, hayatta kalma mücadelesi ile geçen 47 günü anlatır. İşin en trajik yanı ise; onları kurtarmaya gelenler düşman askerleridir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir