Duygusal Yeme Bozukluğu Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?


Günümüz dünyasında gittikçe çoğalan bir obezite salgının ortasındayız. Obeziteli olmak dış görünüşünüzden ötürü kendinize olan güveninizin azalmasına neden olduğu gibi çeşitli sağlık sorunlarını da beraberinde getirir. Bunun sebebi, yüksek miktarda sağlıksız gıdaların tüketimine ve beslenme programında önemli besin maddelerinin yer almamasına bağlıdır.

Duygusal yeme bozukluğu, kişinin psikolojik bağlamda yaşadığı sıkıntılardan ötürü yediklerine dikkat etmemesi sonucu aşırı miktarda kilo alınmasına neden olur ve yemek yeme aktivitesinin kişiyi psikolojik olarak iyi hissettirdiği yanılgısı sonucu meydana gelir. Bazı insanlar şekerli ve yağlı gıdalardan aldığı mutluluk duygusu olmadan stresle başa çıkamayacaklarını düşünürler. Peki, duygusal yeme bozukluğu rahatsızlığının önüne nasıl geçilir ve duygusal yeme bozukluğu nasıl tedavi edilir?
Duygusal yeme bozukluğu nasıl tedavi edilir?

Duygusal Yeme Bozukluğu Nasıl Tedavi Edilir?

Düzenli Beslenin

Gün boyunca abur cuburdan uzak durmanız gereklidir. Yağlı ve şekerli gıdalar tüketmek yerine, sofranıza çorba ve salata gibi sağlıklı ve farklı gıdalardan oluşan besinleri eklemelisiniz. Bazı önemsiz gıdalar, aperatifler ve tatlılar soframızdan mümkün olduğunca uzak durmalıdır. Aç olduğumuzu söyleyip, bulduğumuz her şeyi yemek, ne kadar sağlıklı olup olmadığını kontrol etmeden tüketmek işin kolaydır. Zor olan sağlıklı beslenebilmektir. Gün içinde, her acıktığınızda bulduğunuz ilk şeyi yemek yerine, günde 3 ana öğünü dolu dolu yiyin. Ara öğünlerde ise meyveye ağırlık verin.

Abur cuburları evinizden uzak tutun

Anormal vücut ağırlığı ile tanımlanan ve hayati tehlikeye sahip bir yeme bozukluğu olan anoreksiya nervoza, psikolojik bir hastalıktır.

Evinizde sağlıksız gıdalar varsa onları derhal dolabınızdan çıkarın. Yemiyor olsanız bile o yiyecekler dolabınızda durduğu sürece tüketilme potansiyeline sahiptir. Evinizden uzaklaştırdığınız abur cuburlar yerine yeşillikler, meyveler ve buna benzer yüksek kalori içermeyen sağlıklı gıdalar ekleyin. Kendinizi kontrol etmeyi öğrenmemiz gereklidir. Duygusal ve psikolojik anlamda bir sorun yaşıyorsanız ve aklınıza sürekli olarak bu sağlıksız gıdalar geliyorsa kendinizi kontrol etmenin tam sırasıdır.

Dikkatinizi başka şeylere yöneltin

Bir özlem duygusuyla başa çıkmanın en basit yolu beyninize düşünmek için başka bir şeyler vermektir. Örneğin, bir süre önce yapmayı bıraktığınız bir makete devam edin, arkadaşlarınızla buluşun, kitap okuyun, bilgisayar oyunları oynayın, köpeğinizi yürüyüşe çıkartın veya ailenizin bir üyesi ile bir fincan kahve içmeye gidin. Kendinizi meşgul edebilmek, duygusal yeme bozukluğunun önüne geçebilmek için önemli bir etkendir.

Kötü alışkanlıklarınızı bırakın

Eğer bir uyarıcıyı sıklıkla kullanıyorsanız, vücudunuz çeşitli durumlarda bu uyarıcının eksikliğini hissedecek ve sizi ona yönlendirecektir. Örneğin, üzüldüğünüz veya sinirlendiğiniz zaman sigara içiyorsanız bu alışkanlığınızı aynı duygusal hisleri yaşadığınızda kek veya dondurma yiyerek dindirebilirsiniz. Tabii ki bu kısa bir sürede olacak bir şey değildir. Ancak üzüldüğünüzde veya sinirlendiğinizde sigara içmek yerine bir meyve dondurma veya kek yemek bir süre sonra aynı sigarada olduğu gibi alışkanlığınız haline gelecektir. Burada en önemli nokta, sizin için duygusal yeme bozukluğu durumunu tetikleyen olayları tanımlamanız ve daha olumlu bir beslenme durumuna geçmenizdir.

Biraz egzersiz yapın

spor

Egzersiz yapmak üzgün ve stresli anlarınızda yemek yemenin boşluğu doldurabilecek harika bir aktivitedir. Aynı zamanda kendinize olan güveninizi arttırmak ve stresinizi azaltarak rahatlamanın en iyi yollarından biridir. Düzenli olarak egzersiz yapmak, hem fiziksel hem de zihinsel açıdan sağlığınız için fazlasıyla önemlidir. Koşmak, pilates yapmak ve yoga gibi aktiviteler hayatınızdaki çeşitli olayların getirdiği duygusal sıkıntılarla doğrudan başa çıkma aracı olarak kullanılabilir.

İşinin ehli bir terapiste gidin

Terapi
Terapi

Sonuç olarak yapılan tüm tavsiyelere, yakın arkadaşlarınızın ve ailenizin tüm duygusal desteğine rağmen bununla sınırlı kalmamalı en iyi sonuç için bir profesyonel yardım almalısınızDuygusal yeme bozukluğu sebeplerinden bazıları cinsellik, benlik algılama zorluğu veya ahlak ile ilgili derin duygusal konular olabilir ve bu konular bazı ufak tavsiyelerle çözülebilecek kadar kolay konular değildir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir