Kişisel Gelişim
Kişisel Gelişim

Daha Mutlu ve Daha Sağlıklı Bir Yaşam İçin Üzerinde Durmamız Gereken 4 Şey


Çoğu insan geçim derdine düşmüşken ve para kazanmak için didinip dururken asıl değerli olan şeyleri gözden kaçırır olmuş durumda. Halbuki hayatımızı, paradan çok daha güzel kılacak şeyler aslında gözümüzün önünde durmakta. Bilmem inanır mısınız ama bu bahsettiğimiz şeyler sizi ve çevrenizdeki insanların daha mutlu ve daha sağlıklı yaşamasını sağlayacak şeyler. Üstelik çok pahalı şeyler de değiller.

İşte günlük yaşantınızda çok para harcamadan sizi daha mutlu ve sağlıklı yapacak 4 şey.

Yeni tecrübeler edinerek hayatınıza zenginlik katın

Bu zamana kadar çalıştınız ve iyi bir yaşam için uğraşıp durdunuz. Artık kendiniz için de bir şeyler yapmanın zamanı gelmedi mi ? Yaradılış gereği tüm insanlar biraz da olsa bencildir ve bu biraz bencilliğin dozunu iyi ayarladıktan sonra kimseye bir zararı yoktur. Bütün hayatınızı başkaları için çalışmak zorunda olduğunuz ve hayatınızı başkaları için feda etmek zorunda olduğunuz düşüncesinden kurtulun ve paranızı size yeni heyecan ve deneyimler yaşatacak şeylere harcayın. Yeni deneyimler dendiğinde çoğu insanın aklına yeni bir iş veya eğitim alanın da yenilikler gelir fakat demek istediğimiz bu değil. Şu anda bahsettiğimiz şey aktif eğlence, spor ve turizm. Bu bahsettiğimiz şeyler çok ucuz şeyler olmayabilir ama inanın gerçekleştirdiğiniz takdirde ilerisi için size değeri parayla ölçülemeyecek kadar kıymetli deneyimler kazandıracak şeyler. Ayrıca turizm konusunda biraz tecrübeniz varsa, başka bir ülkeye gittiğinizde çok da para harcamadan eğlenmenin ve yeni deneyimler edinmenin yollarını biliyorsunuz demektir.

Cornell Universitesi’nde bu yönde yapılan araştırmalar bize gösterdi ki maddi öğeler aslında zihinsel değerler kadar pahalı değil. Mesela kısa süre önce kendimize bir akıllı telefon aldığımızı düşünelim ve aradan çok da uzun bir süre geçmeden piyasaya daha modaya uygun ve daha yeni teknoloji ile donatılmış bir akıllı telefon çıktığını düşünelim.

Hissettiğimiz duygu ne olurdu ? Biz söyleyelim, bıkkınlık ve sıkılma. Şimdi o telefonu almak yerine, ona vereceğiniz para ile kendinize biraz zaman ayıramaz mısınız ? Bir haftalık güzel bir tatil yapabilir, kar kayağını tercih edebilir veya çok nadir görülebilen hayvanların olduğu bir safari turuna çıkabilirsiniz. Veya yine size ilginç tecrübeler kazandırabilecek sanat sergileri, müzik gösterileri ve açık hava gösterilerine gidebilirsiniz. Bunları gerçekleştirmek çok zor değil ve siz de çok geç kalmış değilsiniz, tek yapmanız gereken birazcık kendinizi düşünmek ve kaçamak yapmak. Çok da pahalı olmayan bu etkinlikler ileride size tarifi maddiyatla açıklanamayacak kadar değerli tecrübeler kazandırmakla birlikte, güzel anılar da bırakacaktır.

Ev aksesuarları ve dekorasyon ile evinizi renklendirin

İnsanların sağlık durumları ve ruh halleri genellikle yaşadıkları yere bağlıdır. Kötü dizayn, yanlış seçimler ve iç karartıcı bir ortam sizi hem mutsuz hemde hasta edebilir. Ayrıca yaşadığınız yerin, yani evinizin verdiği izlenim ve yaydığı enerji misafirleriniz üzerinde de bir etki bırakır. Peki, bu izlenimin kötü olmasını mı yoksa iyi olmasını mı isterdiniz? Tabii ki, kötü bir izlenim bırakmak isteyeniniz yoktur. Bu nedenle genel atmosferin, ev dekorasyonunun ve dizaynının büyük önemi vardır.

Sizler küçük birkaç dokunuş ve aksesuarla en iyi izlenimi bırakabilirsiniz. Bunun en kolay ve en ucuz yolu çiçeklerdir. Çiçekler verdikleri güzel kokular ve harika birer görsel efekt olmalarının yanında, misafirleriniz gittikten sonra da sizin için orayı renklendirmeye devam ederler. Çiçek pozitif enerji verir ve bu da üzgün bir ruh halinden kurtulmanıza yardımcı olur.

Bakım ve güzellikten vazgeçmeyin

Başlarken söyleyelim, bu başlık biraz daha fazla para harcamanız gereken bir başlık olacak, çünkü işin ucunda sağlığınız ve görünüşünüz var. Bu başlığımızın anlamı yeni saç stili, yeni bir egzersiz programı ve yeni kıyafetler anlamına geliyor. Dış görünüş her zaman önemlidir. İşinizde harika bir profesyonel olabilirsiniz fakat bakımlı ve düzenli görünmüyorsanız her zaman olumsuz etki yaratacaksınız. Bu da hem iş hayatınızı, hem de sosyal yaşantınızı doğrudan etkileyen bir unsurdur. Başlarken de söylediğimiz gibi bu bölümde biraz daha fazla harcama yapmanızı önermek zorundayız. Tercihen ucuz kozmetik ürünleri veya saç bakım ürünleri kullanabilirsiniz, ancak bunu yapmak durumu daha da kötüye götürebilir. Tabiri caizse, 3-5 kuruş daha az harcamak için sağlığınızdan olmayın ve bio-kozmetik ürünleri kullanarak hem sağlığınızı hem de bakımınızı emin ellere teslim edin.

Unutmayın ki düşük fiyatla asla yüksek kaliteye sahip olamazsınız. Bunun aksini söyleyenler genelde ucuz ürünleri satmaya çalışan kişilerdir ve aksi sadece bir efsaneden ibarettir. Buradaki tasarrufu işi bilen arkadaşlarınız yardımıyla sağlayabilirsiniz. Hem kaliteli bir saç boyası alıp, hem de pahalı bir kuaföre gitmek yerine, kaliteli saç boyasını alıp, saç boyamayı bilen bir arkadaşınızdan saçınızı boyamasını rica edebilirsiniz. Unutmayın ki ucuz ürünlerin size verebileceği hasarların onarımı çok daha pahalıya patlayabilir.

Sağlığınız sizin hazinenizdir

Tüm bu başlıkların arasından belki de en önemli olanı bu başlıktır. İnsanlar genellikle çok önemli bir hastalığa yakalanmadan veya kötü bir şey olmadan doktora gitmeyi reddederler. Eğer siz de bu tarz davranışlar sergiliyorsanız en kısa zamanda bu davranışınızdan kurtulun ve bir doktora gidip muayene olun. Kesinlikle sağlıklı olduğunuza inanıyorsanız bile doktora gidip ekstra muayene yaptırmaktan kaçınmayın. Henüz gelişme aşamasında bir hastalığınız varsa bunu hissetmeniz mümkün değildir, pek çok hastalık gelişme aşamasında sizi rahatsız etmez ve bir şeylerin ters gittiğini anlayamazsınız. Bu yüzden tıbbı testlerin periyodik olarak yapılması ve ihmal edilmemesi çok önemlidir. Bir hastalığı erken bir aşamada fark etmek ve erken bir şekilde kurtulmak, hastalığın ilerleyen evrelerinde kurtulmaktan hem daha kolay hemde daha ucuz olacaktır. Tüm bunların yanında soğuk havalardan ve salgın hastalıktan kurtulmak için doktorunuza danışarak vitamin ve mineral almayı da ihmal etmeyin ve sağlıklı kalın.

Sağlığınıza veya çocuğunuzun geleceğine para yatırmaktan asla ama asla kaçınmayın. Fitness salonları, hastaneler, konut dekorasyonu, seyahatler ve güzellik salonları gerçekten de sandığınızdan daha önemli şeylerdir. Artık piyasaya çıkan her yeni akıllı telefonu, tableti veya ayakkabıyı almayı bırakın. Hayatınızı nasıl yaşadığınız tamamen size bağlıdır ve sizin de artık hayatınızda kararlar verirken daha sorumlu davranmaya özen göstermeniz gerekmektedir. Bu da size uzun vadede sağlık ve mutluluk getirecektir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir