Çoklu Kişilik Bozukluğu Nedir? Şizofreni ile Arasındaki Farklar Nelerdir?


Çoğu zaman, birçok insan şizofreni ve çoklu kişilik bozukluğunu karıştırıyor. Şizofreni ve çoklu kişilik bozukluğu olarak da bilinen Dissosiyatif Kimlik bozukluğu toplum nazarında genellikle karıştırılsa da bu iki zihinsel rahatsızlığın arasında ortak nokta oldukça azdır. Biz de epsikoterapi.net ekibi olarak sizlere bu iki zihinsel rahatsızlığın neler olduğunu, ne gibi belirtiler gösterdiklerini, aralarındaki farkların neler olduğunu ve nasıl tedavi edilebileceğini anlatmak ve elimizden geldiğince sizi aydınlatmak istedik.

Şizofreni nedir?

Şizofreni, halüsinasyonlar, sesler duyma, aslında orada olmayan şeyleri oradaymış gibi görme, anormal davranışlar sergileme ve gerçek ile gerçek olmayanı ayırt edememe ile ilişkili karakterize bir zihinsel rahatsızlıktır. Genellikle gençliğin son dönemlerinde veya 20’li yaşların başlarında teşhis edilir ve erkeklerde kadınlardan daha çok görülür.

Şizofreni hastaları genellikle günlük hayatlarını sürdürmek ve başkalarıyla iletişim kurmakta zorluklar yaşarlar. Kafalarının içinde tanımsız sesler duydukları için ruh halleri bozuktur ve stres doludurlar.  Şizofreni hastalığının tedavisi zordur, çünkü hastalar genellikle verilen ilaçları ve psikoterapi içeren tedavi rejimini sürdürmek konusunda başarısızdırlar.

Çoklu kişilik bozukluğu nedir?

Çoklu kişilik bozukluğu, bir diğer adıyla dissosiyatif kimlik bozukluğu olarak da adlandırılan bu rahatsızlıkta hastalar, bir kişi içinde var olan iki veya daha fazla farklı kimlik veya kişilikle karakterizedir. Bu kimlikler genellikle travmatik deneyimler sonucunda yaşanılan travma ile başa çıkma mekanizması olarak oluşturulur. Çoklu kişilik bozukluğu yaşayan biri bazen gün içerisindeki zaman kavramını kaybeder ve uzun bir süre boyunca gün içerisindeki zamanı hesaplayamaz. Bu durum genellikle bireylerin diğer kimlikleri veya kişilikleri onları kontrol altına aldığı zaman oluşur.

Çoklu kişilik bozukluğunun belirtileri nelerdir?

Dissosiyatif kimlik bozukluğu, kişinin davranışını sürekli olarak ele geçiren iki veya daha fazla ayrı veya bölünmüş kimlik veya kişilik halinin varlığı ile karakterizedir. Çoklu kişilik bozukluğu rahatsızlığı yaşayan kişilerin farklı kimlikleri, farklı yaşları, farklı cinsiyetleri ve ırkları vardır.

Her bir kişilik kendi duruşuna, jest ve mimiklere ve konuşma şekline sahiptir.  Çoklu kişilik bozukluğu yaşayan hastanın her kimliği insan olmayabilir. Bazen bir hayvan olarak da ortaya çıkabilir. Her bir kişilik kendisini açığa çıkardığı gibi bireylerin davranışlarını ve düşüncelerini de kontrol altına alır. Tıpta bu duruma “geçiş” denir.

Çoklu kişilik bozukluğu ve şizofreni arasındaki farklar

Travma her iki rahatsızlıkta da etkin bir rol oynasa da aradaki en belirgin fark, şizofrenide travmanın hastalığın bir sonucu olarak ortaya çıkar ve hastalığa neden olan bir etken değildir. Travma bir kişinin şizofreni hastalığına yakalanmasına neden olmazken, çoklu kişilik bozukluğu yaşayan hastaların neredeyse tamamı bir travma sonucu bu rahatsızlığa yakalanmıştır.

Şizofreni psikolojik bir bozukluk olarak sınıflandırılır ve genellikle ilaçlarla tedavi edilirken, çoklu kişilik bozukluğu davranışsal değişiklikler ve psikoterapiye daha duyarlı bir gelişimsel bozukluk olarak nitelendirilir.  Şizofreni hastalarının toplum içerisinde sosyal yaşantılarına devam etmesi çoklu kişilik bozukluğu yaşayan kişilere nazaran daha zordur.  Fakat yine de güçlü bir aile, arkadaş ve çevre desteği alırlarsa, bu rahatsızlığı atlatabilirler ve sağlıklı bir zihin yapısına kavuşup yaşantılarına devam edebilirler.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir