para

Çok Para Bir Motivasyon Aracı Olabilir Mi?


Çok para kazanmak herkesin hayali. Günümüzde insanların çok büyük bir kısmı sadece çok para için yaşıyor. Peki para gerçekten çok iyi bir motivasyon aracı mı?

Çok Para Bir Motivasyon Aracı Olmamalıdır

Yazıyı okuyanların birçoğu da “tabii ki” diyebilir. “Parasız hiçbir şey yapılamaz ki.” diyenler de olabilir. Kişilerin böyle konuşmasında hiçbir problem yok. Çok para kazanıyor olmak güzel. Umarım herkes bir gün hayal ettiği miktarlarda para kazanmaya başlar. Ama asıl problem parayı bir motivasyon aracı olarak kullanmak.

Yeni Bir İş Yeri Açan Kişilerin Çoğunun Yaptığı Yanlış

Birçok kişi yeni bir iş yeri açarken başkalarına “Bu işle çok zengin olacağız. Yatlar, katlar alacağız” gibi söylemlerde bulunur ve dükkanlarına gelen her bir müşteriye ayaklı dolar muamelesi yapar. Eğer müşteri satın alırsa mutlu olur; ama müşteri satın almadan giderse müşterinin arkasından konuşurlar.  Konuşmalarının nedeni parayla motive olmaları ve paranın gelmediği durumların onları demoralize etmeleridir. Bir işi kurduktan sonra yatlar-katlar almakta herhangi bir sakınca yok; ama yat-kat almak için iş kurmakta büyük bir yanlış.

Nasıl yani? İş, çok para kazanmak için kurulmazsa ne için kurulabilir ki?

İş Kurarken Asıl Odaklanılması Gereken Nokta

Bir iş kurarken insanı motive etmesi gereken para değil- insanların hayatına katılan değer olmalıdır. Yeni bir iş kuran kişiler “Bu ürünle ben insanların hayatlarına nasıl değer katabilirim? Onların hayatlarında nelerin değişmesine yardımcı olabilirim?” gibi soruları kendilerine sormalıdırlar. Eğer bu sorulara kendilerinin verecekleri güzel bir cevap yoksa cevaplarını bulana kadar iş kurmayı ertelemelerinde yarar var. İnsanlara ve insanlığa herhangi bir katkıda bulunmayan ve sadece paraya odaklı bir işletmenin ayakta kalması çok zor. Yeni açılan işletmelerinin %80’inin ilk beş sene içinde, geriye kalanların %80’inin de ikinci beş yıl içinde kapanmalarının nedeni bu işletmelerin açılır açılmaz sadece para odaklı çalışmaları olabilir.

Başarılı İş Adamları Ne Yapıyor?

Dünya’daki en başarılı iş adamları da hiçbir şekilde “şu firmayı bir kurayım; bak yağmur gibi para yağacak” diyerek işlerine başlamamıştır. Başarılı iş adamlarını sıradan insanlardan ayıran en önemli özellik doğru şeyleri yaptıkça ve insanların hayatlarına değer kattıkça paranın geleceğini bilmeleridir.

Örnek olarak Apple Computer’ın kurucusu Steve Jobs hayatının hiçbir evresinde çok paraya sahip olmak ve lüks villalarda çok lüks bir hayat yaşayabilmek için çalışmamıştır. Ama sonuçta çok zengin olmuştür ve lüks bir hayatı olmuştur. Steve Jobs’ı zengin eden insanları, onların hayatlarını kolaylaştıracak birçok yeni ürünün ortaya çıkmasına öncülük etmesidir. Steve Jobs ile daha çok bilgi almak isteyenler Walter Isaacson‘un yazmış olduğu “Jobs” adlı kitabı okuyabilirler.

Eğer siz de para ile motive olanlardansanız düşünce tarzınızı birkez daha gözden geçirmenizi tavsiye ederim. Paranın gelmesi gerçekten de o kadar zor değil. Yeter ki insanlara yardımcı olmaya ve onların hayat kalitesini geliştirmeye odaklanalım. Biz doğru işleri yaptıkça para ödül olarak gelecektir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir