Çocuk

Çocukta Güven Duygusu Nasıl Oluşturulur?


Sevgi her zaman kolay kazanılmaz ve genellikle iki önemli unsura sahiptir. Bu unsurlar güven ve emniyettir. Eğer bu ikisi, ebeveyn çocuk ilişkisinde varsa, zor koşullarla daha kolay başa çıkabilirsiniz. Güven, güvenlik ve sevgi, mutlu bir aile yaşamının ve çocuğunuzun kişisel mutluluğu için kesinlikle olması gerekenlerdir.

Peki, çocuğunuzun güvenini nasıl kazanabilirsiniz?

Çocuğunuzla güven kurmak, liderlik ile oldukça benzerdir. Eğer lider doğru şeyi yaparsa, diğerleri de o yoldan devam edecektir. Eğer çocuğunuza sebzelerini yemesini söyleyip, siz yemiyorsanız, çocuğa yanlış mesaj gönderiyorsunuz demektir. Nasıl hitap edeceğinizi pratik yaparak, anlayışlı şekilde bir bağ oluşturun.

Dinlemeyi öğrenin. Çocukları ile konuşurken ya da iletişim halinde iken, birçok ebeveyn iyi dinleme yetenekleri geliştirmemektedir. Bu oldukça yanlıştır. Mantıklı olsun ya da olmasın, size ne anlatıyorsa anlatsın dikkatinizi vererek dinlemelisiniz. Yargı içeren cümleler ya da tartışma yaratabilecek yorumlardan kaçınmalı, olumsuz, asık suratlı bir stratejiden uzakta durmalısınız. Hayatına dair sizinle daha açık konuşması için, çocuğunuzu dinlemek oldukça önemlidir.

En başından sonuna kadar yalan söylemeyin. Sağlam bir bağ için, güven için yalandan uzak durun. Mümkün olduğu kadar doğruları söyleyin. Örneğin, aşı olacağı zaman acıtmayacak demek yerine, aşı olmanın gerekliliğini, faydalarını ve birazcık olsa da acıtabileceğini söyleyin.

Verdiğiniz sözleri tutun. Eğer tutamayacaksanız çocuklarınıza söz vermeyin. Çocuklar olumlu olanlardan çok, olumsuz şeyleri hatırlamaya meyillidirler. Eğer hafta sonu için ona söz verdi iseniz, kesinlikle hafta sonunu ona ayırmalısınız. Diğer şekilde çocuklarınız örnek aldıkları kişinin, yani sizin sözünüzden şüphe etmeye ve güvenmemeye başlarlar.

Tehdit etmeyin. Çocuğunuz yanlış bir şey yaptıysa, sonucunda ceza vermek ya da tehdit etmek yapılabilecek en kötü şeydir. Bunun yerine onu karşınıza alın ve mantıklı olanı açıklayın.

Yaptığı şeyleri ödüllendirmeyi bilin. Özellikle dürüst olduklarında ve bir şeyleri doğru yaptıklarında onlara teşekkür edin, aferin demeyi bilin. Bu şekilde çocuklarınızın yanlış yapmasının önüne geçmiş, kişilik kazanmasının da yolunu açmış olursunuz. Ayrıca aranızda parçalanmaz bir güven bağı da kurmak için fırsatlar yaratmış olursunuz.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir