Çocuk
Çocuk

Çocuklarda Okul Başarısını Düşüren Sebepler


Ebeveynler çocuklarının yeni eğitim yılına mutlu bir başlangıç yapması ve derslerinde başarı sağlaması için hemen her ayrıntıyı düşünüyor, ellerinden geleni fazlasıyla yerine getirmeye çalışıyor. Fakat pek çok ebeveynin ne yazık ki çocukların eğitim yılı öncesi genel sağlık muayenesinden geçirilmesi gerektiği hususunda bilgisi yok!

Kansızlık Problemi

Türkiye’de her 100 çocuktan 40’ında rastlanan kansızlık; tedavi edilmediğinde çocukta gelişme geriliği, fizik ve matematik zekasında eksilme gibi birçok probleme yol açabiliyor, beyne giden oksijenin eksilmesinden dolayı okul başarısını olumsuz etkiliyor. Kansızlık problemi olan çocuğunuza yumurta, kırmızı et, yeşil yapraklı sebze ve tahıl gibi demir içeren gıdalarla, günde 1 tatlı kaşığını geçmemek kaydıyla pekmez vererek doğal katkıda bulunabilirsiniz.  Çocuk beslenmesinde, demir vitaminini kesici etkisi nedeniyle çayın yeri bulunmuyor.

Alerjik Problemler

Sonbahar dönemi alerji problemlerinin mevsimidir.  Çocuğunuzun alerjisi bulunuyorsa okul öncesi çocuk alerji uzmanına kontrol ettirerek tedavisini düzene koymak çok mühim. Kontrol yapılmadığı taktirde alerji, çocukta burun tıkanıklığı, üst ve alt solunum yolu sorunlarına neden olarak okul eğitiminden uzun süre uzak kalmasına sebep olabilir. Okulda konsantrasyon eksikliği problemleri yaşamasına sebep olabilir. Çocuğunuzun bildiğiniz bir alerjik problemi yoksa ancak devamlı burun akıntısı, burun tıkanıklığı, öksürük, döküntü gibi problemleri oluyorsa alerjiden şüphelenerek mutlaka çocuk alerji uzmanına götürün.

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Problemleri

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite okul eğitimindeki en önemli sorunlardan biri. Ebeveynler, çocuklarında; bir şeye yeteri kadar konsantre olmaması, çabuk sıkılması, öğrenme güçlüğü, devamlı hareket içinde olması, odaya girdiğinde her yeri karıştırması gibi belirtiler varsa mutlaka uzman bir hekime başvurarak önlem almalı. Yoksa bu çocukların okula adaptasyonları az oluyor. Fakat basit tedavilerle çok başarılı çocuklar oluyorlar.

Görme Bozukluğu Problemleri

Çocuklarda görme bozukluğu problemi fark edilmeyerek ancak göz muayenesinde ortaya çıkabiliyor. İyi göremeyen bir çocukta öğrenme bozukluğu problemleri kaçınılmazdır. Bu sebeple okul öncesinde mutlaka göz doktoruna götürüp muayene ettirmenizde yarar var.

D Vitamini Eksikliği

D vitamini yetersizliği çocuklarda öncelikle kemik ağrıları, büyüme geriliği, sık enfeksiyon hatta kanser gibi pek çok probleme sebep olabilirken, okul başarısını da olumsuz etkileyebiliyor.  Eğitim yılı öncesi çocuğunuzun D vitamini seviyelerini saptamanız çok önemli” diyor. Bunun dışında çocuğunuzun kilosu ve boyunda fazlalık ya da eksiklik varsa mutlaka bunların da sebepleri araştırılmalı, altta yatan ciddi bir sebep varsa tedavi edilmeli.

İşitme Problemi

Çocuğunuzun işitmesinde hiçbir problem olmadığını düşünürken gerçekte yanılıyor olabilirsiniz. Çocuğunuz ona her seslendiğinizde cevap vermiyorsa, televizyonu yüksek sesle dinliyor ve yüksek sesle konuşuyorsa muhakkak bir kulak, burun ve boğaz doktoruna götürerek kontrol ettirin. Yoksa okulda  duyma problemi sebebiyle derslerinde başarısı doğrudan etkilenebilir hatta okuldan soğumaya kadar gidebilir.

Geniz Eti ve Uyku Apnesi Problemi

Gece uykuda çok uyanma ve horlama geniz eti ve uyku apne sorununun habercisi olabilir. Geniz eti olması gerekenden daha büyükse çocukta solunum problemi ve beyne giden oksijenin eksilmesi gibi problemlere yol açabilir. Uyku apnesi de öğrenme ve konsantrasyon bozukluğu, yorgunluk, obezite ve dikkat eksikliğine sebep olabileceğinden, eğitim başarısını da etkileyecektir. Bu sebeple çocuğunuzu iyi kontrol etmeli, bu belirtiler varsa muhakkak kulak, burun ve boğaz doktoruna götürerek tedavisi ettirmelisiniz.

Diş ve Diş Eti Problemleri

Eğitim yılı öncesi diş sağlığını kesinlikle göz ardı etmemek ‘nasılsa yeni dişleri çıkacak’ diyerek olası bir problemi atlamamak gerekiyor. Diş çürükleri, yüz bölgesi enfeksiyonlarının en önemli sebeplerinden biri. Eğitim yılı öncesi çocuğunuzu muhakkak diş doktoruna götürerek genel kontrolünü yaptırın. Gerekirse flor kullanımıda, diş çürüklerini engellemek açısından yararlıdır.

Kalpte Ritm Bozukluğu

Türkiye’de ne yazık ki pek çok ebeveyn, problem yaşanmadan çocuklarını kalp muayenesine götürmeyi aklına bile getirmiyor. Oysa çocukların eğitim yılı ile beraber genelde aktif sporları da başlıyor. Özellikle lisanslı spora başlamadan önce mutlaka bir çocuk kardiyoloğuna götürülmeleri gerekiyor. Bazı ritm bozuklukları spor esnasında büyük tehlike oluşturuyor.

Düztaban Problemi

Çocukların eğitim yılı öncesi düztaban olup olmadığını belirlemek son derece önemli. Çünkü tüm gün koşturan çocukta düztaban varsa gece saatlerinde bacak ağrıları fazla olacaktır, çocuk okula gitmeyi dahi istemeyecektir. Şayet problem varsa tedavisine başlanıp ona uygun ayakkabı alınmalıdır. Bunun dışında çocuğunuzun eksik aşıları olup olmadığını da muhakkak gözden geçirin ve eğer eksik aşıları varsa muhakkak yaptırın.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir