Çocuk
Çocuk

Çocuklara Özgüven Aşılama Yöntemleri


Uzmanların yaptığı açıklamalara göre eğitim (okula başlama) yaşı gittikçe düşüyor bu da çocukların öz güven konusunda bocalamalarına sebep olabiliyor. Ek olarak okul yaşamında çocukların performansında gözlemlenen başarısızlıkların anlayışla karşılanmadığı bir dönemde yaşadığımızı vurgulayan uzmanlar bu tarz durumların çocuklar için yıpratıcı olabileceğine de parmak basmakta.

Öte yandan takdir edilme duygularının ise çocuklarda güçlü bir karakterin oluşumunda atılan en güzel tohumlar olabileceğini söylemekteler.

Özgüven Nasıl Gelişir?

Çocuklar, doğal olarak ilk ilişkisini anne ve baba ile kurar. Bu anlamda çocukların ilk muhatabı olan anne – babaların çocuklara yaklaşım şekilleri çocuk için çok önemlidir. Hayatta gelişebilecek olan zorluklarla çatışma, problemlerle ustaca baş etme konusunda ebeveynler, çocuklar için önemli bir rol modeldir. Unutulmamalıdır ki çocuklar aile desteği alarak maksimum derecede bir öz güvene kavuşur.

Çocuğunuzun Öz Güven Duygusunu Nasıl Yükseltmek

Öncelikle uzmanlar çocuğunuzu her ne olursa olsun şartsız sevmeniz gerektiğini ve bu sevgiyi her fırsatta göstermeniz gerekliliğini savunuyor. Yine ona güvenmeniz ve bu güveni her fırsatta göstermeniz şart. Önerilen eylemse şu; ona yeri geldikçe taşıyabileceği sorumluluğu verin ve kendini geliştirmesini sağlayın.

Çocuklarınızda Yüksek Bir Özgüven Oluşturmak İçin Yapabilecekleriniz

1 – Ona kulak verin ve onu her fırsatta konuşma imkanı vererek söz sahibi olduğunu hissettirin.

2 – Yeri geldiğinde kuralları koymaktan kaçınmayın ve yinelemeniz gerekse de bu konan kuralları anımsatın.

3 – Deneyimleri ve yetenekleri konusunda ona sosyal imkanlar tanıyarak (kurslar, eğitimler v.b.) fırsatlar vererek arkasında olun.

4 – Öz güven kazanımı için zaman zaman risk almasına müsaade edin. Örneğin extreme sporlara yönelirse onu engellemeyin.

5- Hata yaptığında onu bağışlayın ki hatalarını görerek baş etmeyi öğrensin.

6-Onu utandıracak, hırslandıracak ya da kıskançlık yaratacak şekilde başkalarıyla kıyaslayarak kızıştırmayın.

7 – Onu överek cesaretlendirmekten geri durmayın. Yeri geldiğinde ebeveyn ve yeri geldiğinde arkadaş rolünü üstlenerek her şeyi sizinle paylaşabilmesi adına ona fırsat verin.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir