Çocuklar Neden Yemek Seçer?


Günümüzde birçok ebeveyn çocuklarına yemek yedirmekte zorlanmaktadır. Çocuklarına özellikle de sebze yedirmekte güçlük çekmekte ve sık sık bu yüzden çocuklarıyla tartışmaya girmektedirler.

Çocukların çoğu yemek seçme eğilimi göstermektedir. Bu durum aslına bakıldığında çocukların biraz da psikolojik yapılarıyla ilgilidir. Kimi çocuklarda yemek seçmelerinin altında “karar yetkisi bende, istediğimi uygularım” psikolojisi yatmaktadır. Çocukların bu psikolojiden uzaklaşmasını sağlamak yine ebeveynlere düşmektedir. Anne ve babalar çocuklarına bunu hissettirmeyecek şekilde gidermeye çalışmalıdırlar. Bunun yolu da tabii ki birtakım eğlenceli oyunlar yaratarak çocuğa o yemeği yedirmekten geçer. Belli bir zaman sonra çocuk görecektir ki kendi ne derse desin o besini bir şekilde yiyor. Dolayısıyla gücün yine kendi elinde olmadığını anlayacak ve pes etme yoluna gidecektir.

Çocuklarda yemek seçmenin bir başka nedeni de çocukların kişisel yapılarıyla alakalıdır. Bazı çocuklar o yaşlarda bile birtakım şeylere önyargı geliştirmiş olabilirler. Bu yüzden yemek seçme eğilimi bu yapıdaki çocuklarda doğal olarak görülmektedir. Çocuklar yemeklerin görüntüsünden ya da kokusundan dolayı yemeklere karşı önyargılı olabilmektedir. Bunun önüne geçebilmek için yine yapılması gereken çözüm yemeği çocuğa hitap edecek şekilde sunmaktır. Çocuklar böylelikle o güzel yemek karşısında bütün tabularını kıracak en azından bir kere de olsa tatma eğilimi göstereceklerdir. Bazı yiyecekler pişerken kötü koku yayabilmektedir. Çocuklar bu nedenle de o yemeği yememe eğilimi gösterir. Bunun önüne geçebilmek için ise çocuğu yemek pişirilen ortamdan mümkün olduğunca uzak tutmak gerekir. Çocuklar bunun farkında olmadıklarında yemeği yememelerine dair bir neden olmayacaktır.

Bazı çocuklarda yemek seçmenin nedeni biraz geçmişe dayanır. Çocukla o yemeğin tanışması da oldukça önemlidir. Eğer bir çocuk bir yemekle yeni tanışıyorsa o yemeğin lezzeti çocuk için oldukça önemlidir. Kötü pişmiş bir yemekle çocukların önüne gidiliyorsa çocuk ister istemez bu lezzetten kaçacaktır ve bir daha bunu tatma isteğinde bulunmayacaktır. Ebeveynler çocuklarını yeni bir tatla tanıştırırken mümkün olduğunca özen göstermelidirler. Yemek lezzetli olduğu kadar sunumuyla da çocuğun dikkatini çekmelidir. Böylelikle çocukta heves oluşur ve o yemeği tatmak ister.

Çocukların yemek seçmemesi için ailelere büyük görev düşmektedir. Yemeğin hitabı çocukların yemek seçme potansiyellerini büyük oranda etkilemektedir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir