çocuk

Çocuklar Neden Yalan Söyler?


Diğer insanları kandırmak, içinde bulunduğumuz zor durumdan kurtulmak için söylemiş olduğumuz doğru olmayan söylemlere yalan denir. Yalan günümüzde sıkça tercih edilen ve insanlar tarafından çoğu durumda başvurulan bir savunma yöntemi olmuştur. İnsanlar arasında yalanın bu kadar arttığı günümüzde artık çocuklarda her konuda yalana başvurup kendilerini ve çevrelerini kandırıyor. Peki çocuklar neden yalan söyleme ihtiyacı duyuyor ve bu durumdan nasıl kurtarılabilirler?

Çocuklarının söyledikleri yalanı 7 yaş ve altında söylenen yalanlar ile 7 yaş ve üzeri söylenen yalanlar diye 2 grupta incelemek gerekiyor. Bunun sebebi ise 7 yaş ve altındaki çocukların henüz zihinsel gelişimlerini tamamlamadıkları için hayal dünyalarının etkisi ile yalan ve gerçeği bazen ayıramayacak olmasıdır. O yaşlardaki çocuklar yaşadıkları ve gördüklerini hayal dünyalarının etkisi ile istemeyerek abartılı bir şekilde anlatabilirler. Bu yaşlarda bu tür söylemlerde bulunan çocuklara yalan söylüyor gözüyle bakılarak çocuklar üzerinde baskı kurulmamalıdır.

7 yaş ve üzerindeki çocuklar için ise onları yalan söylemeye teşvik edecek bireysel ve çevresel birçok faktör bulunmaktadır. Bunların en başında her şeyin başladığı yer olan aile gelmektedir. Çocuklar ailelerinde ne görürse anne baba ve kardeşlerini rol alarak aynısı yapmaya çalışır. Yalan söylemenin sıradanlaştığı bir ailede çocuk da normal bir hareketmiş gibi korkmadan yalan söyler. Çocukları yalan söylemeye teşvik eden diğer bir ailesel sebep ise çocuğun ailesinden yeterli ilgiyi görmemesi ve aile içinde kendisinin yok gibi davranılmasıdır. Bu durumlarda çocuklar ilgi görmek ve dikkat çekmek için yalana başvurur ve olmamış olayları olmuş gibi anlatarak aile bireylerini kandırır.

Çocukları yalan söylemeye teşvik eden diğer sebeplerden bir tanesi ise çocuğun okul hayatıdır. Burada da çocuk arkadaşları içerisinde dikkat çekmek ve ilgi görmek için sık sık yalana başvurabilir. Bunun dışında cezalandırmadan korkan çocuk kendisine verilen görevlerini yerine getirmediği zaman öğretmenine de ceza almamak için olmamış şeyleri olmuş gibi anlatarak yalan söyleyebilir. Ayrıca yine aile içinde cezalandırılmaktan korkan çocuk derslerine ve sınav sonuçlarına dair de yalana başvurur.

Ayrıca çocuklarının yalana başlamasına ve bunu iyi bir şeymiş görmesine sebebiyet veren en büyük faktörlerden birisi televizyondur. Yalanın güzel bir şeymiş gibi yansıtıldığı ve sık sık kullanıldığı dizleri ve programları izleyen çocuklar bunları kendisine rol alarak sık sık yalan söyler.

Yalan söylemeyen bir insanlığın kurulabilmesi için önce çocuklarımıza yalanın ne kadar kötü ve yanlış bir şey olduğunu öğretmemiz gerekiyor. İlk eğitimin ailede başladığı düşünülerek bu konuda en büyük sorumluluk ailelerindir. Aileler çocuklarına doğru rol model olmalı onlara gerekli ilgi ve sevgiyi göstererek yalan söylemenin ne kadar yanlış bir şey olduğunu anlatmalı ve öğretmelidir. Unutulmamalıdır ki çocukların yalan söylediği bir dünyada gelecek yalanlar üzerine kurulur.


One Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir