Çocuğun Kreşe Alışması Nasıl Kolaylaştırılır?


Eğitim birbirini takip eden bir süreçtir ve bu sürecin erken yaşlarda başlaması çocuğun eğitimi üzerinde birçok artı değer oluşturur. Eğitimin ilk basamağı kabul edilen kreş dönemi anne babalar için hem heyecan verici hem de stres yüklü bir dönem olarak kabul edilir. Doğduğu ilk andan itibaren özellikle annesinden hiç ayrılmamış ya da uzun süre ayrılmamış bir çocuk kreşle tanışmasıyla birlikte yalnız kalma dönemini anneden kopuş olarak adlandırır. Bu dönemi en az hasarla ve sıkıntısız atlatmak için anne babaların biraz daha temkinli olması önemli bir ayrıntıdır.

Kreşe Alışma Dönemini Sıkıntısız Atlatma Yolları

  • Çocuğun kreşe alışma döneminde izlenecek ilk adım anne babanın çok kararlı olmasıdır. Çocuğun ilk hafta ağlama krizleri içine girmesi normal sürecin bir parçasıdır. Bu durum kimi çocuklarda sadece ağlamak şeklindeyken kimilerinde krize dönüşme, ağlarken morarma ya da kusma durumu da doğabilir. Bu olumsuzluklara şahit olan anne baba geri adım atarak çocuğu kreşten uzaklaştırma yoluna gitmemelidir.
  • Alışma haftası olarak anılan ilk haftada çocuğu kreşte uzun süre bırakmak yerine ilk gün sadece bir saat, diğer gün süreyi biraz daha uzatarak 2-3 saat bırakmak, aşamalı sistem uygulamak çocuk için etkili bir yöntemdir.
  • Kreşi ilk günlerinde çocuğun yalnızlık düşüncesini dağıtmak için mümkünse kreş süresince dışarıda beklemek etkili yöntemlerden biridir. Arada çocuk çıkıp anne ya da babasını görerek kendini güvende hisser.
  • Kreşe alıştırma döneminde etkili olan başka bir yöntem de çocukla devamlı iletişim halinde olmak okulu, okulun önemini ve gerekliliğini anlatmaktır.
  • Kreş döneminin ilk haftaları çok önemlidir. Çocuk bu dönemde terk edilme duygusunu üzerinden atabilirse herhangi bir sorun yaşanmadan alışma dönemi de atlatılmış olur. Bunu başarabilmek için çocukla her zamankinden daha uzun ve kaliteli zaman geçirmeye özen göstermek gerekir. Özellikle kreş çıkışları bir ödül niteliğinde beraber dışarıda yemeğe gitmek, parkta vakit geçirmek ya da sinemadan hoşlanıyorsa beraber film izlemek gibi etkinliklerle sıkıntılı anlar eğlenceli dakikalara dönüştürülebilir.

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.