Çocuğa Kitap Okuma Nasıl Sevdirilir?


Bir çocuğa kitap okumayı öğretmek, hem çocuk hem de ebeveyn için oldukça emek isteyen ve öğretici bir işlemdir. Her çocuk, yazılı dil ile hayatımıza girmiş bilgi zenginliğini öğrenme hakkına sahiptir. Genel olarak okuma alışkanlığı genç yaşlarda kazandırılır ve evde başlar. Doğru araç ve taktiklerle, sizin de çocuğunuz kısa zamanda kitap okumayı sevecektir.

Özellikle çocukluk dönemlerinde kazanılması gereken kitap alışkanlığı çocukların gelişme dönemlerinde hayli etkili sonuçlar doğurmaktadır. Bu neden ile ebeveynleri tarafından doğru yönlendirilmesi gereken çocuklar kitap okumanın faydaları hayatlarının hemen her alanında hissedeceklerdir.

Kitap Okuma Alışkanlığı için Bir Ebeveynin Yapabilecekleri Nelerdir?

Teknolojinin gelişimi ile birlikte dünya oldukça küçülmüş ve herkes herkese ulaşır, erişir hale gelmiştir. Özellikle sosyal medyanın her yaştan kitleye hitap etmesi bir paylaşımı parmaklarımızın ucuna kadar getirmektedir.

Uzun süredir sosyal medyada aktifliğini sürdüren bir yazıyı sizin ile paylaşmak istiyorum. Bir baba çocuklarına kitap okuma alışkanlığı kazandırabilmesi için bir takım vaatlerde bulunuyor. Kitap okumak için bu alternatifin yanlış olduğunu düşünen kesim olsa da küçük bir çocukta merak duygusunu harekete geçirdiğinden bu süreç hayli olumlu sonuçlar doğurmaktadır. İşte o harika paylaşım.

Kitap okumanın zorunlu birşey olmadığını onlara gösterin

Kitap

Yalnızca çocuklar değil, kitap okumaktan hoşlanmayan insanlar genelde aynı düşünce tarzıyla yola çıkarlar. Onlara göre kitap okumak bir zevk değil, yapılması gereken zorunlu bir şeydir. Aynı ders çalışmak gibi. Kitap okumayı sevenler ise, kendilerini okudukları kitapta yaşanan olaylara kaptırır ve hayal dünyalarında özgürce gezinirler. Önemli olan, çocuklara bu duyguyu verebilmek ve kitap okumanın zorunlu birşey olmadığı konusunda onları rahatlatmaktır.

Bunu yapabilmek için küçük yaşlardan itibaren çocuğunuzun zevk alabileceği tarzda kitaplar satın almaya ve evin belli bir köşesinde bunları sürekli görünecek şekilde bulundurmaya özen gösterin. Hatta kitapları satın alırken, yanınızda çocuğunuzu da götürün ve alışveriş sırasında ne kadar heyecanlı ve mutlu olduğunuzu ona hissettirin, ondan fikirler alın.

Çocuklar bu kitabı okumak için bir an evvel kitabı temin edecek ve ilk etapta wifi şifresine kavuşabilmek için kitabı hararetli bir şekilde okuyacaklardır. Daha sonra akıllarında sürekli dolaşan, turnanın gelin gittiği ilçenin adı olacağından yavaş yavaş kitaba odaklanmaya başlayacaktır. Atılan bu adım ve uyandırılan bu merak duygusu ile çocuklar için yeni bir serüven başlıyordur artık. Sizlerde çocuklarınıza bu tarz sürprizler hazırlayabilirsiniz.

Daha sonra onun ile konuşarak kitap okumanın amaçlarından bahsedebilirsiniz.  Bir kitabı okumanın bilgilenmek, başka insanlarının hayata bakış açılarını ve onların yaşamlarını daha iyi idrak edebilmek ve iç ile ilişki çatışmalarını anlamak adına kitap okumanın onları oldukça geliştireceğinden bahsedebilirsiniz. Sizlerde çocuklarınızın hayattaki kazanımlarını artırabilmek için onlar ile kitap alışverişi yapmalı ve okuduğu kitaplar ile hayatını nasıl zenginleştirdiğinin keyfini çıkarmalısınız. Kitap kokularının evlerinizden eksik olmaması dileği ile.

Çocuklara Kitap Nasıl Sevdirilir

  • Düzenli aralıklarla çocuğunuza kitap okuyun. Çocuğu kitap okumaya alıştırmak için, eğer uygunsanız bebeklikten başlamanız ve ilk okul yıllarına kadar devam etmeniz gerekmektedir. Yaşına göre, ilgi çekici ve olaylar üzerine kitaplar bulunmalı, çocuğunuzu düşündürücü kitaplara ağırlık verilmelidir. Okurken abartılara, ses yükseltmelerine çekinmeden yer verin. Özellikle küçük yaştaki çocuklar söylenenden çok tepkiye cevap verdiklerinden, iyi bir yöntem olarak kullanabilirsiniz.
  • Çocuğunuzun odasını ya da salonunuzu, evinizin kullanılan bir yerini kitaplarla doldurun. Bilimsel çalışmalar, çevresinde kitapla büyüyen çocukların kitapları macera ve hayal dünyalarında dostları, yakın arkadaşları olarak gördüklerini kanıtlamıştır.
  • Diğer arkadaşları ile birlikte okuma toplantıları düzenleyin. Yalnızca kendi başına okumak yerine, arkadaşları ile sesli okuma toplantıları yapmasını ayarlayabilirsiniz, toplantı sonunda karşılıklı sorular sorarak grup içi yeteneklerini geliştirmeye de katkıda bulunabilirsiniz.
  • Sıklıkla düşündürücü sorular sorun. İster siz okuyun isterseniz çocuğunuz, kitabın konusu ve karakterleri hakkında sorular sorun. Çocuğunuzun analitik düşünme yeteneklerini, sorularla geliştirin. 4-5 yaşından önce bunu yapmak önerilmez.
  • İyi bir örnek olun. Çocuğunuza kitap okumanın eğlenceli ve ilgi çekici olduğunu kendiniz gösterin. Çocuğunuz yanınızda iken en az 10-15 dakika kitap okuyun. Sıklıkla bunu yaparsanız çocuk meraklanacak ve o da kitap okumak isteyecektir.
  • Okumayı öğrendikten sonra çocuğunuzun size kitap okumasına izin verin. Sesli şekilde okuyarak nerede durması, ilerlemesi gerektiğini ve hatalarını görecektir. Ayrıca onunla ilgilendiğinizi ve emek harcadığınızı görerek mutlu olacak, okumaya daha çok motive olacaktır.
  • Okuyan çocuğunuzu ödüllendirmeyi asla unutmayın. Okumak, özellikle sosyal medya ve bilgisayarın ele geçirdiği çağımızda oldukça zor bir süreçtir. Günde belirlediğiniz limiti, severek yerine getiren çocuğunuza istediği bir diğer kitabı alabilir, sinemaya götürebilirsiniz.

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir