Çocuğa Kitap Okuma Nasıl Sevdirilir?


Bir çocuğa kitap okumayı öğretmek, hem çocuk hem de ebeveyn için oldukça emek isteyen ve öğretici bir işlemdir. Her çocuk, yazılı dil ile hayatımıza girmiş bilgi zenginliğini öğrenme hakkına sahiptir. Genel olarak okuma alışkanlığı genç yaşlarda kazandırılır ve evde başlar. Doğru araç ve taktiklerle, sizin de çocuğunuz kısa zamanda kitap okumayı sevecektir.

  • Düzenli aralıklarla çocuğunuza kitap okuyun. Çocuğu kitap okumaya alıştırmak için, eğer uygunsanız bebeklikten başlamanız ve ilk okul yıllarına kadar devam etmeniz gerekmektedir. Yaşına göre, ilgi çekici ve olaylar üzerine kitaplar bulunmalı, çocuğunuzu düşündürücü kitaplara ağırlık verilmelidir. Okurken abartılara, ses yükseltmelerine çekinmeden yer verin. Özellikle küçük yaştaki çocuklar söylenenden çok tepkiye cevap verdiklerinden, iyi bir yöntem olarak kullanabilirsiniz.
  • Çocuğunuzun odasını ya da salonunuzu, evinizin kullanılan bir yerini kitaplarla doldurun. Bilimsel çalışmalar, çevresinde kitapla büyüyen çocukların kitapları macera ve hayal dünyalarında dostları, yakın arkadaşları olarak gördüklerini kanıtlamıştır.
  • Diğer arkadaşları ile birlikte okuma toplantıları düzenleyin. Yalnızca kendi başına okumak yerine, arkadaşları ile sesli okuma toplantıları yapmasını ayarlayabilirsiniz, toplantı sonunda karşılıklı sorular sorarak grup içi yeteneklerini geliştirmeye de katkıda bulunabilirsiniz.
  • Sıklıkla düşündürücü sorular sorun. İster siz okuyun isterseniz çocuğunuz, kitabın konusu ve karakterleri hakkında sorular sorun. Çocuğunuzun analitik düşünme yeteneklerini, sorularla geliştirin. 4-5 yaşından önce bunu yapmak önerilmez.
  • İyi bir örnek olun. Çocuğunuza kitap okumanın eğlenceli ve ilgi çekici olduğunu kendiniz gösterin. Çocuğunuz yanınızda iken en az 10-15 dakika kitap okuyun. Sıklıkla bunu yaparsanız çocuk meraklanacak ve o da kitap okumak isteyecektir.
  • Okumayı öğrendikten sonra çocuğunuzun size kitap okumasına izin verin. Sesli şekilde okuyarak nerede durması, ilerlemesi gerektiğini ve hatalarını görecektir. Ayrıca onunla ilgilendiğinizi ve emek harcadığınızı görerek mutlu olacak, okumaya daha çok motive olacaktır.
  • Okuyan çocuğunuzu ödüllendirmeyi asla unutmayın. Okumak, özellikle sosyal medya ve bilgisayarın ele geçirdiği çağımızda oldukça zor bir süreçtir. Günde belirlediğiniz limiti, severek yerine getiren çocuğunuza istediği bir diğer kitabı alabilir, sinemaya götürebilirsiniz.


E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir