Cinsellik Ve Aşk


CİNSEL ÇEKİM VE AŞK

Aşk güçlü bir hoşlanma duygusundan daha da fazlasıdır. Çok hoşlandığımız insanlar vardır ancak onlara aşık olmadığımızı ayırt edebiliriz. Bazen de hoşlanmadığımız birini çekici veya heyecan verici bulabiliriz.

Romantik aşkı inceleyen bir araştrmada hoşlanma ve aşk ile ilgili ölçekler hazırlanmıştır. Hoşlanma ölçeğinde kişinin saygıdeğerliği , hayranlık uyandıran özellikleri gibi maddeler vardır. Aşk ölçeğinde ise üç ana madde vardır:

  1. Bağlılık duygusu ; ‘’Onsuz yapamam.’’
  2. Fedakar olma duygusu ; ‘’ Onun için her şeyi yaparım.’’
  3. Güven duygusu ;  ‘’ Her konuda ona güvenebileceğimi hissediyorum. ‘’

Hoşlanma ve aşk ölçekleri arasında orta düzey bir uyum vardır. Erkeklerde %56 , kadınlarda %36 ‘ dır.

AŞK VE EVLİLİK

Romantik aşk kavramı eski bir kavramdır. Ancak romantik aşkların evlilikle sonlanma düşüncesi yenidir. Evrensel değildir. Bazı Batı ülkelerinde evlenme bir sözleşme olarak görülür. Amerikan toplumlarında ise evlilikte sevgi olgusu son otuz yıl içinde gelişmiştir.

Üniversite öğrencileri ile yapılan bir araştırmada öğrencilere ‘’ Bir erkek / kadın istediğiniz bütün özelliklere sahip olsa , aşık olmadığınız halde onunla evlenir miydiniz ? ‘’ Erkeklerin %65 ‘i , kadınların ise sadece %24 ‘ ü hayır demiştir. O dönemlerde kadınlar erkekleri  sosyal güvence gereği olarak gördükleri ve feminizm daha yeni başladığı için aşkı ön planda tutmamışlardır. Araştırma ileri ki yıllarda tekrarlandığında erkeklerin ve kadınların %85 ‘i aşık olmadığı insanla evlenmeyi reddedeceklerini söylemişlerdir.

TUTKULU VE ARKADAŞÇA AŞK

Tutkulu aşk , yoğun bir duygu durumu içerir. Bu durumda ‘şefkat ve cinsel duygular , coşku ve acı , kaygı ve rahatlama , yardımseverlik ve kıskançlık bir duygu karmaşası içinde bir arada olur.’

Tutkulu aşk tecrübesinin , psikolojik uyarılmasının aşık olunan kişinin yarattığı uyarılmayla birleştiği öne sürülmüştür.

Arkadaşça aşk ise , ‘yaşamımızın derin biçimde iç içe geçtiği kişilere duyduğumuz sevgi’ olarak tanımlanır. Bu durumda , güven ve ilgi vardır , kusur ve mizaç özellikleri hoş görülür , yüksek tutkudan çok tutkunun sıcak ve sevgi dolu bir tonu vardır. Ayrıca ilişki sürdükçe bağlılık gelişir, duygular da sürekli olarak artar. Arkadaşça aşk yaşayan çiftler günlük düzenlerinde uyumludurlar ve beraber hareket ederler.

Bu durumu yaşayan ve uzun süre birlikte olan kişilerin geçici olarak ayrıldıklarında yoğun yalnızlık duydukları görülmüştür. Uzun süreli eşin kaybı ise duygusal yıkıma sebep olabilir.

Bir araştırmada aşkın kaybolmasının evliliğin bitmesi için yeterli bir neden olduğu öne sürülmüştür. Aşkı sadece tutkulu bir şekilde yaşayan genç insanlar bunu onaylamışlardır. Ancak hayal kırıklığına uğrayacaklardır. Çünkü en başarılı ve uzun süreli çiftler ilişkilerinde arkadaşlığı vurgularlar. Üstelik hem araştımalar hem de kuramlar tutkulu aşkı ifade eden yoğun kavramların zamana karşı dirençli olmadığını göstermektedir.

Görülen şu ki , tutkulu aşk kişiler için dehşet verici olabilir. Uzun süreli sağlam bir ilişki ise daha az heyecan vericidir. Ancak daha derin bir sevgi içerir.

Bir aşk olayının tarihi, bir bakıma o aşkın zamana karşı verdiği savaşı öyküsüdür. 


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir