çekingenlik

Çekicilik Dış Görünüşle Değil, Duygularınızı Nasıl İfade Ettiğinizle Alakalıdır


Çekicilik denildiği zaman çoğumuzun aklına gelen ilk şey dış görünüş oluyor. Evet, bu doğru olabilir fakat yapılan araştırmalar çekiciliği arttıran bir faktör daha olduğunu ortaya çıkarttı.

Araştırmada bazı kadın ve erkeklerden duygu durumları hakkında bilgi vermeleri ve ruhsal hallerini ifade etmeleri istendi ve bu konuşmalar videoya çekildi. Daha sonra çekilen bu videolar yine bazı kadın ve erkeklere izletildi. Videolarda kendisini, o an ki ruh halini ve duygu durumunu en iyi ifade edenler izleyenler tarafından “en çekici” olarak seçildi. Bu, oldukça şaşırtıcı bir bulgu oldu. Çünkü genel olarak insanlar cool ve gizemli olan insanların daha çekici olduğu kanaatindeydi. Araştırma sonucunda ise bunun tam tersi bir durum ortaya çıktı.

Peki, dış görünüşten bağımsız olarak nasıl daha çekici olunur?

Ortak dil kullanın

Konuştuğunuz kişiyle ortak bir dil kullanmaya çalışın. Örneğin, çok şaşırdığı zaman “vay canına!” diyorsa, siz de onunla birlikteyken şaşırdığınızda bu kelimeleri kullanın. Karşınızdaki kişiyle ortak bir dil konuşarak kendisini size daha yakın hissetmesini sağlarsınız.

Gülümseyin

Gülümsemek bir insanın takınabileceği en güzel ifade biçimidir ve bilimsel olarak kanıtlanmış bir çekiciliği vardır. İnsanlar kendilerini iyi hissettiren insanlarla zaman geçirmek isterler ve somurtup, sinirli bir yüz ifadesiyle ortalıkta dolaştığınız zaman bu çok da çekici değildir. Gülümseyerek etrafa pozitif enerji verebilir ve sizinle birlikte olan kişilerin sizinle daha çok zaman geçirmek istemesini sağlayabilirsiniz.

El hareketleriniz oldukça önemlidir

Elleriniz kendinizi ifade noktasında oldukça önemli rol oynayan parçalarınızdır. Siz farkında olmasanız da kendinizi ifade ederken ellerinizi doğru kullandığınız zaman karşıdaki tarafı etkileme oranınızda doğru orantılı olarak artış gösterir. Birçok karizmatik lider veya topluma hitap eden üst düzey kişiler el hareketlerinden fazlasıyla yararlanır ki zaten bunun için özel olarak ders bile aldıkları olur.

Ellerinizin de dili vardır ve ellerinizde bir şeyler ifade eder. Ellerinizin gücünü görmezden gelmeyin.  Öfke, mutluluk, heyecan ve üzüntülü anlarınızda bırakın elleriniz de sizinle birlikte konuşsun, kendinizi kasmayın. Fakat aşırıya kaçmamaya dikkat etmelisiniz. Bir kişi ile iletişim halindeyken çok fazla ve gereksiz yere el hareketlerinden yararlanmak karşınızdaki kişinin size odaklanamamasına ve söylediklerinizi anlamamasına neden olabilir.

İnternette çevrim içi olarak vücut dili ve el hareketleri ile ilgili ders veren birçok kanal mevcut. Dilerseniz onlardan yararlanabilir veya bu konu hakkında yazılmış olan bazı kitaplardan yararlanabilirsiniz.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir