Capgras

Capgras Sendromu “Yanılsama Benzerleri” Hastalığı


En ilginç psikolojik hastalık diyebiliriz. Oyüzden sizleri; psikoloji dünyasında dahi halen soru işaretlerini üzerinde barındıran bir bozukluk ile tanıştıracağız. Hastalığımızın adı; Capgras Sendromu. 1923 senesinde literatüre kaydı da, ismini almış olduğu Fransız doktor tarafından; “İllusion Des Sosies” ( Yanılsama Benzerleri ) şeklindeki tanımlama ile gerçekleşiyor. Sendromu daha açıklayıcı bir tanımlama ile ifadelendirmek gereklilik gösterirse; kişinin, yakın çevresinde yer almakta olan insanların gerçek olmadığına ya da onların yerine kendisine zarar vermek isteyen kişilerin geçmiş olduğuna dair kapılmış oldukları sanrısal ve yanılgısal bozukluktur. Hastalık pek çok kez şizofreni teşhisi ile karıştırılmaktadır. Oysaki Capgras Sendromu’nun oluşum gösterebilmesi için; hastanın realiteyi değerlendirme ve analiz etme yetisini tamamen kaybetmiş olması gerekir.

Capgras Sendromu’nun Tetikleyici Nedenleri Nelerdir?

 

Hastalığa yönelik ilk teşhisin üzerinden 92 yıl geçmiş olsa da; nadir rastlanan vakalardan biri olması sebebiyle, üzerinde inceleme ve araştırma yapma olanağı hayli düşük. Fakat sürdürülen çalışmalar sonucunda; kişinin hayatının belirli dönemlerinde yabancılık duygusuna kapılıp adaptasyon problemi yaşaması, çevresindeki kişilere karşı güvensizlik beslemesi gibi paranoid eğilimler göstermesi sonucu gelişebileceği yönünde sonuçlar sunuyor. Ayrıca “paryetal lob bozukluğu”nun da sendrom için zemin hazırlayıcı nitelikte olduğu düşünülmekte.

Capgras Sendromunun Ambivalans Boyutu

Capgras Sendromu; psikodinamik olarak da değerlendirmeye tabii tutulmalıdır. Bu doğrultuda; hastanın negatif duygular beslemekte olduğu, fakat hayatından çıkartabilmekte güçlük çektiği kişileri, ambivalans eğilimi ve suçluluk duygusu gibi nedenler sonucunda, kişinin yerine hayali karakterize yüklemesi yaparak daha kolay dışlayıp, hayatından çıkarabilme hissine sahip oluyor.

Capgras Sendromu’nun Genel Seyredişi

Sendromun tedaviye ulaştırılmadı evreler dâhilinde hasta; bilhassa yakın çevresine yabancılık hissederek uzaklaşır. Yerlerine başka kişilerin geçmiş olduğunu düşündüğü ailesi, eşi ya da arkadaşlarına karşı yoğun olarak güvensizlik ve tetikte bekleme duygularına hâkimdir. Bir anda tanımadığı kişiler ile çevrelenmiş olduğunu düşündüğünden dolayı realist algısını kaybederek, kendisinin yapılandırmış olduğu bir düş dünyasına gömülür. Fakat vaka her zaman zararsız şekilde seyretmez. Şüphecilik, kendisini tehlikede hissetme ve sürekli olarak tetikte olma gibi paranoyalar; hasta ve yakın çevresi adına tehlikeli sonlara maruz edebilir. Hasta çevresinin kendisine sürekli olarak zarar verebileceğini düşünmekte olduğunda; saldırganlık girişiminde bulunabilir ya da kendisini bu kişilerden kurtaramayacağını düşünüp intihara teşebbüs gösterebilir.

Capgras Sendromu’nun Tedavisi Mümkün Mü?

Hasatlığa dair literatürsel kaynaklarda yeterli ölçüde bilgi donanımı yer almadığından dolayı; henüz özgül bir tedavi uygulaması mevcudiyet barındırmamaktadır. Günümüzde uygulanmakta olan tedavi metotları;

  • Patolojik ya da organik bir lezyon saptamaya yönelik analizler,
  • Psikoz değerlendirmeleri( mevcutsa tedavisi )
  • Antipsikotik ilaçların kullanımı
  • Psikobilişsel destek
  • EKT

gibi risksel değerlendirmelerinde tedavi süreci içerisinde yer aldığı alternatifler dahilinde gerçekleştirilmektedir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir