Buda’dan Yol Gösterecek 19 Öğreti


Budizm felsefesi hayatımızın içinde kullanabileceğimiz ve bize oldukça fayda sağlayabilecek bir felsefedir. Budizm düşüncesi günümüzde yaygınlık göstermese bile okunduğu zaman insanın derinlerdeki bazı değerleri ortaya çıkartır.  İşte Buda’dan size yol gösterecek 19 öğreti..

1-Önemli olan ağzınızdan dökülen kelimeler değil, gerçekleştirdiklerinizdir

“Birinin çok konuşması onu bilge yapmaz, o kişinin bilgeliği sadece içindeki cesaret, sevgi ve huzurla ölçülür.”

2- Sevgi her yarayı iyileştirir

“Nefretin neden olduğu yaraları aynı nefret duygusuyla kapatamazsınız, bu yaraları kapatabilecek tek şey sevgidir ve sevgi üstünde yaşadığımız dünyanın ilk kuralıdır.”

3-Yardımsever kişiliğinizi gün yüzüne çıkartın

“Varlıklı ya da varlıksız yeryüzünde yaşayan herkesin halletmeyi amaçladığı sorunları vardır. Destek olmaktan çekinmeyin”

4- Cesaret sizin temel taşınızdır

“Sizi siz yapan şey aldığınız kararlarda ne kadar cesur davranabildiğinizdir, hayat korkarak yaşanmaz. Özgür bir birey karar verirken cesur davranmalıdır”

5- Yalandan uzak durun

“Hayatta saklanması mümkün olmayan üç şey vardır; Güneş, Ay ve Gerçekler”

6- Hayatınızda şüphelere yer vermeyin

“Şüphe insanın beynini içten içe yiyen zararlı bir alışkanlıktır. Kuruntularınızdan kurtulun, sevdiklerinizden uzaklaşmamak için hayatınızda şüpheye yer vermeyin.”

7- En çok kendinizi sevin

“İnsanlar yaşamları boyunca kendilerinden daha fazla sevebileceği kişiyi arama hatasında bulunurlar, bu büyük bir yanlıştır. O kişiyi bulmak için uzak diyarlara gitmeler bile göze alınır fakat kişi bu yolda kendini kaybeder. Asıl seveceğiniz kişi size en yakın olan kişidir. Yaşamınız boyunca en çok kendinizi sevmeye ve kendinize değer vermeye mutlak özen gösterin”

8- Maneviyat insanın en temel ihtiyacıdır

“Nasıl ki bir mum ucunda yanan alev olmadan ışık veremiyorsa, ruhunda maneviyat taşımayan bir insan da sönük bir mum gibi vasıfsız ve karanlıktır”

9- Kıskanmayın, takdir edin

“Etrafınızdaki kişilerin başarılarını, yaptıklarını ve sahip olduklarını kıskanmak insanın acizliğinin en açık göstergesidir. Bu davranış kişiyi günden güne ele geçirir. Kıskanmak yerine takdir etmeyi öğrenin ve çevrenizdeki kişilerin sahip olduklarından daha iyilerine sahip olmak için çok çalışın”

10- Kişi sadece kendini bilirse huzura kavuşur

“Asıl cevher sizin içinizdedir, uzakları fethetmeye değil, kendinizi fethetmeyi öğrenmelisiniz.”

11- Huzur için kapı kapı dolaşmayın

“Gerçek huzur sizin içinizde olandır, uzaklarda aramanıza gerek yoktur”

12- Anı yaşamak sağlıklı yaşamanın ta kendisidir

“Gelecek kaygısıyla uyuyup uyanma, geçmişin pişmanlığı ile tek bir dakika bile geçirme, sadece ve sadece şimdi yaşadığın ana odaklan ve keyfini çıkartmaya çalış.”

13- Vicdan sizi farklı kılar

“Eğer huzura giden bir yol arıyorsan ufka dalıp durma, vicdanına ve kendi yüreğine yapacağın yolculuk sana huzuru gösterecektir”

14- Ağızınızdan çıkan sözcükler bir yara açabilir veya o yarayı kapatabilir

“Kelimeler hayattaki en kudretli şeylerden biridir. Bir kişiye kelimeleriniz ile iyileşmesi uzun sürecek yaralar açabilir veya kapanması çok güç olan yaralara ilaç olabilirsiniz.”

15- Sadece oluruna bırak, bazı şeyler senin kontrolünde değildir

“Sürekli istediğiniz şey için didinip durmak onu kaybetmenize neden olabilir. Elinizden geleni yapın ve sadece oluruna bırakın.”

16- Kimse sizi kendisi kadar düşünmez

“Bu yürüdüğümüz hayat yolunda kendimizin en büyük dostu ve yardımcısı yine kendimizdir. Belli hedefleri olan kişiler bu hedefler için kendileri uğraşmak zorundadır.”

17- Mutluluğunuzu paylaşın ki daha da büyüsün

“Birçok mumu tek bir mumun aleviyle yakabilirsin ve bu hareket o mumun saçtığı ışığı azaltmaz. Aksine yaktığı her mum çevreyi biraz daha aydınlatır ve git gide büyür”

18- Zihniniz sizi kontrol etmeden siz onu kontrol altına alın

“Zihin bir karadelikten farksızdır. Kontrolsüz olduğu her dakika kişiye kötü şeyler yaptırabilir. Tıpkı bir karadelik gibi tüm ışığı emer ve sonsuz karanlığa maruz bırakabilir. Zihniniz sizi ele geçirmeden siz onu kontrol etmeyi öğrenmelisiniz”

19- Sorgulamaktan ve soru sormaktan korkmayın

“Bazı tabuları yıkmak için sorgulamak ve soru sorma cesaretinde bulunmak gerekir. Çevrenizdeki kişiler bir şeye ne kadar körü körüne bağlı olsa da siz olmayın. O kişilerin yaptığı doğru olan bile olsa sorgulamadan inanmak ve soru sormadan kabullenmek iç huzur açısından olumsuz bir harekettir, insanı şüpheye sürükler. Sırf sizden daha çok kişi aynı fikirde diye o fikirde olmayın, araştırın ve kendi fikrinizi kendiniz edinin.”


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir