Bireysel Mutluluğa Nasıl Ulaşılır?


  • Soruyu düşünün. Mutluluk çok düşünmeden elde edilen bir şey değildir, bu yüzden ilk yapmanız gereken sizi neyin mutlu ettiği sorusunu ciddi anlamda düşünmektir. Bazı sorular: İşinizden memnun musunuz? Günün en çok hangi kısımlarından hoşlanıyorsunuz? Kişiliğiniz iş performansınızı nasıl etkiliyor? Mutluluk genellenebilecek bir duygu değildir. Kısmen mutlu olmanız  veya yalnızca hayatınız ve işinizin belirli kısımlarından mutluluk duymanız mümkün.
  • Derinlemesine düşünmek için zaman ayırın. Mutluluğunuz öznelliğin ötesinde özneldir. Sizi mutlu eden veya üzen durumlar, başkasında farklı bir duygu uyandırabilir. Artık soruyu değil, kendinizi düşünün. Hayatınızda hoşunuza giden ne oluyor? Gerekirse listeleyin. Bu oldukça önemli bir iş. Bu, sizin hayatınız. Sizin mutluluğunuz. Kontrolü elinize alın.
  • Kişisel mutluluğunuza giden bir plan oluşturun. Bu saçma görünebilir; ama aslında ilgisi yok. Mutsuz olduğunuzu düşünmek gerçekçi değildir; ama eğer gerçekten çabalarsanız işiniz konusunda sizi nelerin mutlu ettiğini bulursunuz. Bunun için bir plan yapmak da en iyi yollardan biridir.
  • Gerçekçi hedefler koyun. Mutluluğa ulaşmak hayatınızda izlediğiniz yola bağlıdır. Bunu tek bir uzun yol gibi görmek imkansızdır ve mutluluğa bu şekilde ulaşmanız mümkün olamaz. Bu yüzden günlük ya da haftalık olarak başarabileceğiniz gerçekçi hedefler belirleyin. Hedefiniz biriyle belirli bir konu hakkında konuşmak ya da düşüncelerinizi yazmak gibi basit bir şey olmalıdır. Birçok hedef belirleyerek sürekli hedeflere ulaşırsınız ve esas amacınıza ulaştığınızı hissedersiniz.
  • Her gün hedefinize yönelik hareket edin. Her gün, her saat, her dakika hayatınızı değiştirip hedeflerinize yönelik çabalamanız için verilen başka bir şanstır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir