Şizofren

Bir Şizofrene Sorulan Sorular Ve Verdigi Cevaplar


Şizofreni, davranış ve duyuşlarda önemli bozuklukların görüldüğü ve kişiler arası ilişkilerden , gerçeklerden uzaklaşarak kendi hayal dünyasında yaşadığı kişilerin hastalığı gelir. Genellikle bu hastalık gençlik çağında başlar.

Bilimin şizofreninin ne olduğu , şizofrenlerin günlük yaşantılarında neler yaşadıkları hakkında cevaplayamadığı birçok soru vardır. Bunun yüzünden şizofrenini birçok kitaba , filme konu olmuştur. Şizofreni ile ilgili Reddit’te yaşanan bir sohbet ise internette yaşanan en ilginç olaylardan biri olmuştur. “Eros Pram” adlı bir yazar Bana İstediğini Sor başlığı altında kendisine sorulan soruları yanıtlamıştır. Olayı ilginç yapan Eros Pram’ın şizofreni olması ve halüsinasyonlar görmesiydi. Kendisinin şizofren ve gördüğü şeylerin halüsinasyonlar olduğunu bilen kadın kendisine sorulan soruların bir çoğunu yanıtlamıştır.

Şizofreni

Bir Şizofrene Sorulan Sorular ve Verdigi Cevaplar

1-) Duyduğun iç sesleri ve gördüğün kişileri tarif edebilir misin ? Hepsi kadın mı ? Onlarla nasıl iletişim kuruyorsun ?

“Duyduğum iç sesler benim içimde yaşıyor. Tek bedende yaşayan farklı insanlar gibiler. Bende bedene sahip olan kişiyim. Bir şey söylediğimde ya da yaptığımda bu kişiler bana hemen yorum yapıyor. Bedenin sahibi ben olduğum için yorumları sessizce , fısıldayarak ve saygı içinde yapıyorlar. ‘Boşluk’ ve ‘Küçük’ adlı iki kadın iç ses var. Bir de ‘Şeytan’ adında biri var. O erkek olabilir ama insan gibi hareket etmediği ve davranmadığı için onu tek kişiymiş gibi tanımlamak istemiyorum.”

2-) Bu üç kişiyi ilk defa ne zaman duydun ve gördün ?

“2 Yaşımdayken farklı kişiliklerimin olduğunu hatırlıyorum. Annemle eski evimizde yürürken iki farklı ses duymuştum. Biri küçük bir kız sesi , diğeri ise genç bir kızın sesiydi. Birde karanlık ve büyük bir görüntü hatırlıyorum. Sanırım o da şeytandı.”

3-) Gördüğün kişiler sana bir şeyler yapmanı söylüyorlar mı ?

“Şeytan bana sık sık kendimi öldürmemi , intihar etmemi söylüyor. Diğerleri de bana sürekli bir şeyler yapmamı söylüyorlar ama yapıp yapmamayı yine ben seçiyorum. Özgür irademle karar veriyorum.”

4-) Gördüğün ve duyduğun şeyler bir gün yok olursa üzülür müsün ?

“Bunu uzun bir süre düşündüm. Sanırım onları özlerim. Şeytanı bile… Çünkü onlar her zaman benimle birlikteydiler , her zaman yanımdaydılar. Onlar yok olursa kulaklarım ve burnum yokmuş gibi hissederim. Benden bir parça kaybolmuş gibi olur.”

5-) Şeytan’a ve diğer kişiliklerine bir soru sorar mısın ? Eğer tek bir dilek hakları olsaydı neyi dilerlerdi ?

” ‘Şeytan: Cehennemde ölmeni isterim.’ ‘Küçük: Mor ve pembe midilli isterim. Birde kendime ait bir beden.’ ‘Boşluk: Güzel bir araba , bir beden ve 1 milyon dolar. Böylece bir daha kimseyle konuşmak zorunda kalmam.’ ”

6-)Şeytan’ın nasıl göründüğünü çizebilir misin ?

7-)Şeytan’a sorabilir misin ? Çizdiğin resim hakkında ne düşünüyor ?

“Şeytan çizim yeteneğimin kendim gibi içler acısı olduğunu söylüyor.”

8 -) Şeytana neden senin yanında olduğunu sorabilir misin? Sadistlikten haz duyduğu için mi seninle birlikte yoksa bir şekilde sana bağlı olduğundan mı senden ayrılamıyor?

“Şeytan benimle birlikte doğduğunu söylüyor. Hayatımın ne kadar berbat olduğundan emin olmak için o da ortaya çıkmış. Kendimi öldürene kadar da benimle birlikte olacağını söylüyor, ki bunun olmayacağına garanti verebilirim.”

9-) Küçük sen büyüdüğün için üzgün mü? İkinizin de 5 yaşında olduğunuz dönemde ne kadar iyi arkadaş olduğunuzu hayal edebiliyorum.

“Ben büyümeye devam edip o büyüyemeyince çok üzüldü. O da büyümeyi çok istiyordu ama büyüyemeyeceğini biliyordu. Gerçekten de eskiden çok iyi arkadaştık ve hala ona derin bir ilgi duyuyorum. Benim için kız kardeş gibi.”

10-) Şeytan’a hakim olabilmenin sence bir yolu var mı? Kendini kesmesi ve öldürmesi için onu ikna etmeye çalışsan ne olur?

“Şeytan herkesin ondan nefret ettiğini söylüyor. Nefrete yol açmanın onun işi olduğunu biliyor. Bildiğim kadarıyla onu yok etmenin bir yolu yok. Daha önce denedim fakat bu sadece onun daha çok bağırmasına ve daha çok güçlenmesine sebep oldu. Ondan kurtulabileceğimi düşünmüyorum. Yine de onu engelleyebilmeyi öğrendiğim için o kadar büyük bir problem yaratmıyor.”

11-) Özel bir soru soracağım için özür dilerim ama seks yaptığın zaman neler oluyor? Onları görmezden gelebiliyor musun?

“Küçük seks yapmamdan hoşlanmıyor. Bir köşeye saklanıyor ve ağlıyor. Ama yine de bunun büyümenin bir parçası olduğunu biliyor ve durumu kabulleniyor. Boşluk ise umursamıyor ve görmezden geliyor. Şeytan da bağırarak ne kadar günahkar olduğumu ve cehenneme gideceğimi söylüyor. Bense onları görmezden geliyorum ve erkek arkadaşıma odaklanıyorum.”

12-) Boşluk, Küçük ve Şeytan’a halüsinasyon olduklarını söyleyince nasıl tepki veriyor?

“Boşluk gerçek olmadığını biliyor, Küçük gerçek ve halüsinasyonlar farkını anlamıyor. Şeytan ise uydurma olmadığını, gerçek olduğunu ve benim kabusum olduğunu söylüyor.”

13-) Gördüğün şeylerin gerçek olmadığını ve şizofren olduğunu ne zaman anladın? Nasıl bir histi?

“Anaokuluna giderken fark ettim. Benim dışımda kimsenin hayali arkadaşının olmadığını öğrendim. Kimsesiz ve çok yalnızdım. Kimse benimle birlikte yemek yemek istemiyordu ve hiç arkadaşım yoktu. Şeytan ise yalnızlığımın ve acımın her saniyesinden çok hoşnuttu. Ortaokul döneminde evden eğitim gördüm ve benim gibi insanlar hakkında araştırma yaptım. Nasıl biri olduğumu anlayınca da terapiye gitmeye başladım (fakat bir yardımı dokunmadı). Giderek daha depresif oldum. Şimdiyse erkek arkadaşımın da yardımıyla daha mutlu biriyim.”


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir