Narsist
Narsist

Bir Narsist Nasıl Anlaşılır?


Muhtemelen herhangi bir şekilde günlük hayatımızda ismini duyduğumuz ama hakkında bir fikrimiz olmayan bir konuyla karşınızdayız. Narsizmin ne olduğunu öğrendikten sonra aklınıza gelen bazı soruların cevabını bu yazıda öğreneceksiniz. Annenizin, sevgilinizin, kardeşinizin, öğretmeninizin veya kendinizin narsist olduğunu düşünebilirsiniz. İşte bu soruların cevabını alacağız.

Öncelikle narsizmin ne olduğunu açıklayalım. Psikoloji terminolojisine göre kelime anlamı, kişinin kendine aşık olması, kendini her şeyin üzerinde tutması, özseverlik olarak tanımlanır. Tanıdığınız birinin narsist olup olmadığını belirleme söz konusu olduğunda, çoğu insan net bir cevaba ulaşamıyor. Narsisizmi tanımlayabilen fiziksel kan testleri veya kesin tespitler yoktur. Psikologlar bile, bir kişinin narsist olduğunu belirlemek için, tutum ve tepkileri üzerine uzun gözlemler yapmakta. Bunu basitleştiren şey, bir narsistin bencil davranışlar göstermesi ilk koşuldur. Aşağıda, aramanız gereken tüm belirtileri ve davranışları listeledik. Bunların hepsi narsisizm tanımını yapmak için bireyde muhakkak bulunması gerektiğini unutmayın.

Kusurlarıyla kabul görmeyeceğine inanan, daima ben merkezli olan, bu yüzden kendine kusursuz bir kendilik oluşturan ve kendini en mükemmel gören, bu sahte kendiliği çerçevesinde hep kusursuzun ve mükemmelin peşinde imkansız ve amaçsızca koşuşturan, bir imkânsıza kavuşma özlemiyle yanıp tutuşan yalnız ruhların hüzünlü varoluş sürecidir bir narsist bireyin kendi küçük dünyası.

Etrafındaki bütün insanları tüketip bir nevi kan emici gibi varlıklarını sürdürürken içtenlikli bir huzur, sevgi ve mutluluktan bihaber bir yaşantı sürer. Sürekli takdir edilme, onaylanma, pohpohlanma bekleyen narsist, bu ihtiyacını karşılayacağı bir kurban  bulmak ister. Bu kurban, kendini değersiz görüp sevmeyen, kendini ve değerlerini karşısındaki uğruna kaybetmeye çoktan hazır, karşısındakine bağımlı kişidir. Narsist, kendini değersizleştiren tutumuyla karşısındakini kendine daha da  bağımlı kılar ve böylece besin kaynağını  hemen yanı başında tutar. Bütün amaçları budur. Daima pohpohlanmak, el üstünde tutulmak, övülmek ama övmemek, sevilmek ama sevmemek, değer görmek ama asla değer vermemek onları en belirgin özellikleridir.

Psikologların rehber olarak kullandıkları teşhis ve istatistiksel değerlerine göre, bir kişinin narsist olarak kabul edilebilmesi için tanımlanan özelliklerin sadece yüzde 55’ini görmesi gerekir. Burada yaptığım liste açıklayıcıdır. Böylece bir narsistin ortak davranışlarının daha derinlemesine bir resmini elde edebilirsiniz.

MADDE 1 – ÜSTÜNLÜK

Narsiste göre  iyi iyidir, kötü kötü.  Doğru doğrudur, yanlışsa yanlış. Yani kesin bir hiyerarşileri vardır, bildikleri şey onlara göre şartsız koşulsuz doğrudur ve aksi iddia dahi edilemez. Hatta bir narsist daima en mükemmel olma çabasındadır. Daima en iyi, en doğru, ve en yetkin; her şeyi kendi bilir; her şeyi kendi yapabilir; ve herkesi kontrol altında tutma çabasındadır. İlginçtir ki, aynı zamanda kendileri dışındaki bütün insanlar HER konuda daimi hatalıdır. Kendi yanlışları ispatlansa dahi o ispat geçersizdir ve narsist kişi kendi doğrusundan ASLA vazgeçmez.

MADDE 2 – MÜKEMMELLİYETÇİ TUTUM

Narsisistlerin her şeyin mükemmel olması için son derece çabası vardır. Burada akla direk başak burçları geliyor ki araştırmalara göre de narsist kişilik bozukluğu en çok başak burçlarında görümektedir. Onlar mükemmel olmaları gerektiğine inanıyorlar, mükemmel olmalısınız, olaylar tam olarak beklendiği gibi gerçekleşmeli ve hayat tam olarak hayal edildiği gibi devam etmelidir. Bu elbette ki imkansız bir taleptir ve genelde karşılıksız kalır. Ayrıca bu mükemmellik talebi, bireyin sürekli şikayet etmesine ve sürekli memnuniyetsiz olmasına yol açmaktadır.

MADDE 3 – BENCİL VE BİLİNÇSİZ BİR ÇOCUK

Narsisistler tam olarak sınırlarını bilemezler. Onlar 2 yaşındaki çocuklara çok benziyorlar. Her şeyin kendilerine ait olduğuna inanırlar, herkesin onlar gibi düşündüğünü, onlar gibi hissettiğini ve herkesin onları çok sevdiğini düşünürler. Ayrıca herhagi bir isteklerine “Hayır! ” demek çok büyük felaketlere yol açabilir. Onları ani çıkışlar, hakaretler ve saygısızca el kol hareketleri sergilerken görebilirsiniz. Bir narsist sizden bir şey istiyorsa, onu almak için büyük bir çaba sarfederler. Somurturlar, kötü söz kullanırlar ve kalbinizi kırabilirler. Daima istekleri olmak zorundadır. Yoksa çılgın bir çocuk gibi ayaklarını yere vurarak size onu zorla veya güzellikle yaptıracaklardır. Ama muhakkak yaptıracaklardır. Bir yolunu bulup sizi ikna etmeyi çok iyi bilirler.

MADDE 4 – EMPATİ YOKSUNLUĞU

Narsistlerin başkaları ile empati yapma yeteneği hiç yok gibi bir şeydir. Onlar bencil olma eğilimindedir ve genellikle diğer insanların ne hissettiğini anlamazlar. Onlar nadiren özür dileyen, pişmanlık duygusu hisseden veya suçlu olduğunu kabullenen bireylerdir. Çevrelerindeki insanların diğer duygularına neredeyse kördürler. Genellikle ince yüz ifadelerini yanlış okur ve genellikle yüz ifadelerini olumsuz olarak yorumlamaya yönelirler. Eğer onlara yaptığınız bir hata sonrası “üzgünüm, beni affet” veya “seni seviyorum” gibi ılımlı cümleler kullansanız dahi onlar bu hassas tutumunuzu bir saldırı olarak yanlış anlayabilirler ve üstelik sizi affetmeleri de hayli zaman alacaktır.

Buna ek olarak, sözleriniz ve ifadeleriniz uyumlu değilse, narsist  birey muhtemelen kırıcı cevaplar verecektir. Narsist genellikle saldırı olarak karşısındaki insanı anlamaz ve  şaka olarak onunla alay etme eğilimindedir. Onlar görmüyorlar, sizi doğru bir şekilde yorumlayamıyorlar ve genel olarak karşısındakinin onlardan farklı hissettiğie inanmıyorlar.Duygularının nasıl oluştuğunu anlamıyorlar. Onlar duygularının kendileri dışında birinin ya da bir şeyin neden olduğunu düşünüyorum. Duygularının kendi biyokimyalarından, düşüncelerinden ve yorumlarından kaynaklandığını fark etmiyorlar. Özetle, narsist her zaman duygularını sorgulamazlar. Savunmasız hissettirirler, çünkü karşısındaki suçludur. Affı yoktur.

Empati eksikliği, narsistleri genelde yalnız bıraktırıyor. Sosyalleşemeyip çevrelerindeki en yakınlarını kaybettiriyor.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir