BİLİMSEL OLARAK MUTLULUK VERDİĞİ KANITLANMIŞ BESİNLER


Genelde dondurma, patates cipsi yeriz mutsuz olduğumuz ya da depresyonda olduğumuz zaman. Aslında bu yanlış bir beslenme ve depresyonla baş etme hareketidir. Çünkü bunlar sadece kendimizi kandırma hareketleridir. Peki gerçekten ruh halinizi düzeltecek mutlu eden besinler var mı derseniz. Cevap kesinlikle EVET.

Biomed Central adlı bilimsel derginin yaptığı araştırmalar sonucu bazı besin ve besin gruplarının insanların mutlu olmasına yardımcı olduğunu gösteriyor. Mutlu olmanızı sağlayacak ve depresyon riskini azaltacak 5 besin şu şekilde sıralanmış.

1) Mutlu Olmanızı Sağlamak İçin Balık Tüketin: SOMON

Balıklar ve özellikle de somon balığı neredeyse altın değerinde bir besindir. Kolesterolünüzü dengeler, kan basıncını düşürür ve yapılan araştırmaya göre mutluluk seviyenizi yükseltir. Doğada depresyonla savaşmak için en iyi madde olarak bilinen omega 3 yağ asitlerinin bolca bulunduğu somon balığı genel olarak sağlığınızı korurken mutlu olmanızı sağlayacak 11 adet vitamini ve minerali de içinde barındırır.

2) Mutluluk Yeşillikte: ISPANAK

Temel Reis’i herkes bilir. Süper yiyecek olan ıspanak tüketerek güçlenir. Ancak ıspanak sadece fiziksel olarak güçlendirmez aynı zamanda ruhsal anlamda da iyileşmenizi sağlar. Yeşil yapraklı sebzeler B grubu vitamini olan folik asit açısından oldukça zengindirler.

3) Mutluluk İçin Acı: Meksika Biberi Jalapeno

Jalapeno biberi anavatanı Meksika olan bir tür acı biberdir. 5-9 cm boylarında olan Jalapeno biberinde bol bol mineral, vitamin ve antioksidan vardır. Kapsasin denilen ve biberin acı olmasını sağlayan maddeden bol bol bulundurduğu için insanlar Jalapeno biberini yediklerinde vücudun ısısını yükseltir. Böyle bir durumda vücut kendi ısısını düşürmek için endorfin salgılar. Bu vücudunuzun kendini daha rahat hissettirmesine yardımcı olur ve mutluluk seviyeniz artar. Ayrıca Jalapeno biberi afrodizyak etkilidir.

4) Müdavimlere Müjde : Kahve

Kahve bağımlılarını sevindiren bir haber. Kahve özellikle gün boyu enerjiniz tükenirken saat 15:00 civarlarında tüketilmesinin önerildiği bir içecektir. Kahve aynı zamanda mutluluk seviyenizi arttıracak bir süper besindir. Kahve içtiğinizde merkezi sinir sistemi uyarılır. Bu uyarılma ile beraber serotonin ve dopamin gibi kimyasalları üretmeye neden olur. Bunların vücuttaki artışı vücudun kendini iyi hissetmesine yardımcı olur.

5) Mutluluğun Vazgeçilmezi: Koyu Çikolata

Evet koyu çikolata ya da bitter çikolata tüketmeniz de mutluluk seviyenizi arttırır. Aşırıya kaçmadan tüketilen koyu çikolata tıpkı yukarıdaki besinler gibi sizin mutlu olmanızı daha doğrusu kendinizi mutlu hissetmenize yardımcı olmaktadır. Koyu çikolata kan dolaşımına ve vücudun rahatlamasına yardımcı olacak antioksidanlarla doludur. Aynı zamanda magnezyum açısından zengin olan koyu çikolata yorgunluk ve sinirlilik gibi PMS semptomlarının hafifletilmesiyle bağlantılıdır


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.