Başarısızlık Korkusu Nasıl Yenilir?


Korku insanların çevrelerinde oluşan herhangi bir tehdide karşı vücut tarafından oluşturulan savunma mekanizmasıdır. Evde, okulda, sokakta her yerde karşımıza çıkabilecek temel bir duygumuzdur. Başarısızlık ise bir işin sonunda istediğimiz sonuca ulaşamadığımızda ortaya çıkan durumdur. İşte bu durumun sürekli tekrarlanıp insanlarda negatif bir hisse dönüşme ile de başarısızlık korkusu ortaya çıkar. Bize bir işe daha başlamadan işin sonu hakkında zaten olmayacak düşüncesini veren hayallerimize engel olan başarısızlık korkusu nasıl yenilir yapılması gerekenler nelerdir?

Başarısızlık korkusu daha önce yapıp da başarısız olduğumuz ve bu sebeple aşırı mutsuz olduğumuz bir olay sonucu bilinçaltımıza girer ve orasını işgal edip ne zaman ki bir işe başlamak isteriz o zaman ortaya çıkar; bize boşa uğraşmamamızı zaten sonunda başarısız olacağımızı söyleyerek amacımızdan vazgeçirir. Başarısızlık korkusunu yenme konusunu 3 aşamada inceleyebiliriz. 1. Aşama: Korkuyu kabul etme. 2. Aşama: Korkuyu tanıma ve 3. Aşama: Korkunun üzerine gidip korkuyu yenme.

1. Korkuyu kabul etme:

Başarısızlık korkusu dahil olmak üzere hiçbir korkumuzu kabul etmeden yenemeyiz. En başta kabul edeceğiz ve “evet ben başarısızlık korkusuna sahibim“ diyeceğiz.  Başarısızlığın hayatın içinde olan bir şey olduğunu her insanın başarısız olabileceğini önemli olanın bu başarısızlıklarımızdan ders çıkararak başarıyı bulmamız olduğu tamamıyla kabul etmemiz gereken bir kuraldır.

2. Korkuyu tanıma:

Daha sonra korkumuzu daha yakından tanıyacağız. Nasıl meydana geldiğini nerde yanlış yapıldığı için meydana geldiğini tek tek analiz edeceğiz. Tanıma aşamasını gerçekleştirirken önemli olan nokta bu olayı yazarak gerçekleştirmektir. Yazıp yazdıklarımızı okumak korkuyu tanıma konusunda daha gerçekçi ve etkileyici olacaktır.

3. Korkunun üzerine gitme ve yenme:

Korkuyu kabul etme ve tanıma aşamalarını başarı ise geçtiysek artık ipler bizim elimize geçti demektir. Bu saatten sonra başarısızlık korkusu bizden korkması gerekmektedir. Yapılması gereken korkumuzun üzerine gitmek ve onu yenmektir. Başarısız olmamıza rağmen ısrarla yeni işlere adım atmak, pes etmemek ve sonunda mutlu son olduğuna inanmak başarısızlık korkusunu yendiğimizin en büyük göstergesidir.

Başarısızlık korkusu daha yeni yeni bilinçaltımıza yerleşirken fark edip 3 aşamayı uygulayarak kurtulmak mümkün olduğu gibi bazen başarısızlık korkusu bilinçaltımızı ele geçirerek onunla mücadele etmemizi zorlaştırabilir. Böyle durumlarda kişi çevresinden veya bu konuda uzman kişilerden destek almaktan çekinmemelidir ve korkusunun üzerine gitmelidir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir