Ayrılık

Ayrılık Kaygısı


Nedir: Sevilen birinden ay­rılmanın yol açtığı kaygıdır ve genellikle ço­cuklarda görülür. 8-9. aydan itibaren bebek­lerin, anne babasını ya da bakıcısını göreme­diği zaman kaygı duydukları görülür. Bu, özellikle zamanlarının büyük bir bölümünü kendisine bakan kişiyle geçiren çocuklarda görülmektedir. 12 ay civarında ise birçok ço­cuğun, giden birine el sallayabildiği; ancak hâlâ oyunla ya da başka bir şeyle oyalanıncaya kadar kaygı duyduğu görülmüştür. Çocuk büyüdükçe giden kişilerin geri döneceğini öğrenir. Sevilen birinden ayrılma, her yaşta mutsuzluk yaratır; ancak birçok kişi için bu kısa süreli bir kaygı kaynağıdır.

Belirtileri: Sürekli ağla­ma ya da huysuzluk, iştahsızlık, uykusuzluk, ağrı ya da takıntılı davranışlar olabilir. Bu belirtiler, özellikle de çocuğun kaygı duyma­sına yol açabilecek belirgin bir neden varsa, göz ardı edilmemelidir.

Tedavisi: Bu sorunun çözümü için, çocuğa destek olunmalı ve kaygılarını giderecek biçimde davranılmalıdır. Bu noktada, çocuğun duy­duğu kaygının farkına varılması ve buna ne­den olan şeyin ortadan kaldırılması çok önemlidir. Sorun kısa sürede çözümlenmezse de bir uzmandan yardım istenmelidir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.