Aradığınız Aşkı Bulmanıza Yardımcı Olacak 5 İpucu


Çevremizde kol kola, el ele gezen çiftleri gördüğünüz zaman yalnız olduğunuz bir kez daha yüzünüze vurulur.  İşte tam o sırada hala daha “aradığınız aşkı” bulamadığınız gerçeği ile karşı karşıya kalırsınız. Böyle durumlarda hatayı en çok kendimizde ararız ve deriz ki; “yanlış yaptığım bir şey mi var acaba?”  Bu düşünce yapısına girmek oldukça normal olsa da, sorun bu değildir. Sorun düşünce yapısındadır.  İstemeden büründüğümüz düşünce yapıları yüzünden bazen bize karşı sevgi gösterilmesini bile engelleyebilir.

Biz de epsikoterapi.net ekibi olarak sizlere aradığınız aşkı bulmanız konusunda yardımcı olabilecek önerileri derledik. Bürünmeniz gereken zihin yapısından, nerede hata yaptığınıza kadar birçok konuya değindik. İşte, aradığınız aşkı bulmanıza yardımcı olacak 5 ipucu:

1- Karşılaştırma yapmaktan vazgeçin

Karşılaştırma mutsuzluğun temel sebeplerinden biridir. Hepimiz hayatımız boyunca birileriyle iyi ya da kötü bazı ilişkiler yaşadık ve bu ilişkilerde olum ve olumsuz yönde pek çok tecrübe edindik. Fakat bu ilişkileri olumlu ve olumsuz yönleriyle birbirleriyle kıyaslamaya kalkarsak mutlu bir ilişkiden her geçen gün daha da uzaklaşırız. Tıpkı geçmiş ilişkilerimizi şimdiki ilişkilerimizle kıyaslamamız gerektiği gibi ilişki yaşadığımız kişileri de kıyaslamamız oldukça önemlidir. Çoğu insan uzun bir ilişkiden sonra bir bocalama dönemine girer ve devamında flört ettiği her insanda bitmiş olan ilişkisindeki partnerini arar. Bu çok büyük bir yanılgıdır. Eğer kendinizi zihinsel olarak ilişki yaşayacak kadar toparlamış hissediyorsanız, karşınızdaki kişinin güzelliklerine ve size hissettiklerine odaklanın, geçmiş ilişkinizde yaşadıklarınıza değil.

2- Sorunun sizde olduğunu düşünmekten vazgeçin

Sürekli sorunun sizde olduğunu düşünüyor ve kendiniz de hata bulup duruyorsanız, aradığınız aşkı bulma konusunda başarısız olma şansınız oldukça yüksek. İlişki öncesi ve ilişki sırasında en önemli unsurlardan biri kişinin kendine olan güvenidir.

Her ne kadar korkularınız olsa da, her ne kadar kusurlarınızın farkında olsanız da sorunun tek kaynağı olarak kendinizi görmeniz yaptığınız en büyük hatalardan biridir. Hatta çoğu zaman kendinizde gördüğünüz kusurlar tamamen sizin kuruntularınızdır ve aslında öyle bir şey yoktur. Unutmayın, birini hayatınıza alıp sevebilmeniz için öncelikli olarak kendinize güvenmeniz ve kendinizi sevmeniz gerekir. Bunu yaptıktan sonra devamı zaten gelecektir.

3. Size ihtiyacı olan kişilerle değil, sizinle birlikte olmak isteyen kişilerle yola devam edin

Zihin yapınıza bağlı olarak, yanlış insanları hayatınıza alabilirsiniz. İnsanların size yönelik düşüncelerinin farkında olmalısınız. Neden sizinle birlikte olmak istediklerini anlamalısınız. Birisinin boşluğunu sizinle doldurmayı amaçlayan ve sizinle sadece kendisini iyi hissetmek için birlikte olabilecek insanlardan uzak durun. Bu tip insanlar yerine, gerçekten sizinle birlikte olmak isteyen, size karşı bir şeyler hisseden insanlarla birlikte olmaya özen gösterin. Yapmanız gereken şey sizi bir ihtiyaç olarak gören insanlardan uzak durmak ve onları hayatınızdan sonsuza kadar çıkarmaktır. Bunun yerine sizi gerçekten isteyen kişilerle yola devam ederseniz gerçek ve kalıcı bir aşk bulma şansınız daha da artacaktır.

4- Sizi tavlamaya çalışanlardan ziyade size değer veren insanları tanıyın

İnsanın başkalarını cezbetmesi için harekete geçmesi gerektiği fikri büyük ölçüde hatalı bir fikirdir. Evet, entrika ve karşı cinsi tavlayabilecek bir gizem havası yaratmak kısa dönemli olarak işe yarasa da, kalıcı bir ilişki için gerekli olan şey değildir. Bu şekilde başlayacağınız ilişkiler, karşı tarafın size karşı olan merakı ve ilgisi bittiği anda son bulur. Çünkü onun için sadece bir heyecandan ibaretsinizdir.

5- Aradığınız özelliklerin listesini yapın

Siz de aradığınız kişide olmasını istediğiniz özelliklerin bir listesini yapın. Bu nasıl bir partner aradığınızı bulmanın en kolay yoludur. Ancak bizim bu listeden kastımız manevi değeri olan, maddiyattan uzak olan özelliklerdir. Yaptığınız listeye boy, göz rengi, iş durumu ve yılda kaç kere seyahat ettiğini yazmak yerine, anlayışlı, destekleyici, güven veren ve güven duyan biri olması gibi manevi açıdan ilişkiye değer katacak özellikleri yazmalısınız.

Sonuç olarak, unutmayın ki başkaları size ne söylerse söylesin veya siz kendinizde ne gibi kusurlar görürseniz görün, bekâr olmak yanış bir şey değildir. Siz başarısız değilsiniz ve hata sizde değil. Olumlu bir zihin yapısına büründüğünüz an, doğru kişiyi bulacak ve güzel bir ilişki yaşayacaksınız.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.