Anksiyete
Anksiyete

Anksiyete ile Mücadele Etmenin 5 Yolu


Anksiyete, birçok insanın her gün sıkıntı çekmesine neden olan, karanlık, olumsuz bir zihinsel hapishanedir. Bazı insanlar, stresli durumlarla karşı karşıya kaldıklarında yoğun bir endişe duygusuna kapılır ve kendisinin korkmasına sebep olan hislere bürünür. Kronik endişe hastalığı olarak tanımlanan bu hastalığa yakalanmış kişiler üzüntü, umutsuzluk, düşük öz güven ve ilişkilerde zorluk duyguları ile sıkışıp kalırlar. Neyse ki, anksiyete olarak da bilinen kronik endişe hastalarının kontrolü kaybetmeden önce bu olumsuz ilerleyişi durdurabilecek birkaç teknik uygulanmaktadır. Biz de bu yazımızda kendi oto-kontrolünüz açısından faydalanabileceğiniz bazı teknikleri sizler için yazdık.

İşte Anksiyete ile mücadele etmenin 5 yolu:

1- Kendinizi Telkin Edin

Aşırı endişe duymanıza neden olan bir olay meydana geldiğinde veya anksiyete belirtileri göstermenize neden olan bir durum olduğunda her ne yapıyorsanız o an bırakın ve zihninize odaklanın. Derin ve yavaş bir şekilde nefes alıp verin. Sonra, hemen kendinize bu durumun geçici olduğunu söyleyin. Bunu söylerken kendinizi duyabileceğiniz bir ses tonu ile söyleyin. Sakinliğinizi koruyun ve kendinizi söylediğiniz şeye ikna edene kadar tekrarlayın. Endişeyi görmezden gelmeye çalışmayın, yaşadığınız duyguları kabul edin ve kendinize her defasında daha iyiye gittiğinizi söylemekten çekinmeyin.

2- Sorunun Çözümüne Odaklanın

Yaşadığınız anksiyete problemine nelerin yol açtığını araştırın, sağlık danışmanınıza başvurun ve bununla ilgili kaynaklar edinip okuyun. Anksiyete çirkin yüzünü gösterdiğinde bu duruma hazırlıklı olmanız hayati bir önem taşır. Aniden kaygılarınız arttığı bir durumla yüz yüze kalırsanız, kendinizi yeterince donanımlı hale getirdiyseniz fizyolojik değişiklikler ile baş etmeye daha hazır olacaksınız. Bunun ne zaman gerçekleşeceğini bilemezsiniz bu yüzden de kendinizi en kötüsüne hazır tutmak zorundasınız. Derin nefes teknikleri, kendi kendine konuşma stratejileri ve anında rahatlamanın başka teknikleri hakkında bilgiler edinin ve anksiyete o çirkin yüzünü gösterdiğinde hazırlıklı olun.

3- Kendi kendinize Konuşun ve Onaylayın

İlk okuduğunuzda komik gelebilir fakat bu teknik aksiyete sorunuyla mücadelede fazlasıyla önemli bir yer kaplar. Kendinize olumlu şeyler söylemenin ve bunu onaylamanın gücünü hafife almayın. Kendinize olumlu konuşmalar yapmak ve söylediklerinizi benimsemek sizi fazlasıyla iyi gelecektir. Bu teknik anksiyete ortaya çıktığında sizin sakinleşmenizi ve durumu kontrol altına almanız için anında kullanabileceğiniz ve son derece de hızlı bir şekilde işe yarayan bir tekniktir.  Unutmayın hayat çoğu insan için zordur ve birçok insan da stresle yaşamak zorundadır fakat stres ile başa çıkabilmek tamamen kişisel bir seviyeyle alakalıdır.

Stresin sizi yok etmesine izin verebilir veya bununla mücadele etmek için kendinizi geliştirmeyi seçebilirsiniz. Kendinizi iyi hissetmek için bir mazerete ihtiyaç duymadığınızı öğrenmelisiniz. Tıpkı Tony Robbins’in söylediği gibi “Hiçbir sebepsiz iyi hissedebilirsiniz”

4- Sağlıklı Yaşamaya Özen Gösterin

Sağlıklı bir yaşam tarzı benimsemek insanlar için bir tercih olduğu kadar bazen bir zorunluluktur. Kimi insan da sağlıklı bir yaşam tarzı benimsemek istese bile yaşadığı şartlar nedeniyle bu pek mümkün olmayabilir. Sağlıklı besinler tüketmek, bol bol uyumak ve egzersiz yapmak kaygı kontrolü kısmında uzun bir yol kat etmenize yardımcı olacaktır. Sığır, tavuk, yeşil yapraklı sebzeler, fındık ve narenciye gibi B vitamini bakımından zengin gıdalar kaygılarınızı azaltmaya, daha sakin bir yapıya ve daha sağlıklı düşünen bir beyine sahip olmanızı sağlayabilir.

5- Uykunuzu Alın

Anksiyete ile savaşan birçok insan için iyi bir gece uykusu almak imkânsız bir görev haline gelebilir. Bu hastalığa yakalanan birçok kişi gece geç saatlere hatta sabahın ilk ışıklarına kadar ayakta kalmayı tercih ederler. Bu nedenle beden ve zihin daha yorgun olur ve ertesi gün daha savunmasız olan beden ve zihin kaygılı düşüncelerle mücadele etme konusunda daha zayıf kalır. Bunun için sağlık danışmanınıza başvurup, uyku düzeninizi ayarlamakta yardım alabilirsiniz veya bazı uykuya dalma tekniklerini paylaştığımız içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

Kaygı, pek çok yönden sizi hayatın her alanında rahatsız eden karanlık bir çukurdur ve bununla baş etmek sandığınız kadar zor değildir. Sadece kendinizi kaygılı düşüncelerden arındırmaya ve en kötü durumlarda aciz kalmamak için kendinizi donatmaya özen göstermeniz gerekmektedir. Kendinizi anksiyete ile savaşacak bilgilerle donatmak kaygılarınızı kontrol altında tutmanıza yardımcı olur ve sizi daha üretken, sağlıklı ve mutlu bir yaşama götürür.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir