Aile terapisi Nedir?


Aile terapisi, bir kişinin belirtilerini ailenin daha geniş bağlamında görür. Büyük grup ve gerçekleşen karmaşık, dinamik etkileşimleri ve bu etkileşimlerin nasıl oluştuğunu anlamaksızın hasta olarak tanımlanan bireye (ailedeki herkesin endişe ettiği “sorun” olan kişiye) yardımcı olmak kolay olmayabilir.

Tıpkı bir işletme organizasyonunun belirli bir departmanının başka bir bölümle ilgili sorunlardan dolayı acı çekmesi gibi, depresyona maruz kalmış bir kişi ailenin daha büyük sorunlarına cevap olabilir. Örneğin, depresyondaki ergenlerin semptomları ebeveynlerin evlilik sorunları ile ilişkili olabilir. Ancak eğer bir terapist, depresif bir ergen görüyorsa, depresyonun önemli bir parçası olabilecek büyük aile sorunlarını paylaşamazlar.

Aile terapisi, bilişsel, davranışsal veya kişiler arası terapinin kullanılabileceği psikoterapi tarzıdır. Bununla birlikte, çoğunlukla kişilerarası terapi ile kullanılır.

Aile terapisinin bazı özel teknikleri şunları içerir:

  • Genogram – Bir genogram, terapistin yaptığı bir soy ağacından oluşur. Geçmişteki ilişkilere ve olaylara, bunların kişinin mevcut duygusal tekniği üzerindeki etkisine bakar.
  • Sistemik Yorumlama – Büyük ailede bir sorunun belirtisi olarak depresyon görülür. Örneğin, 16 yaşındaki Billy, okulda problemler yaşıyor ve akşamları dışarıda kalıyor, anne babanın başarısız evliliğini korumak için bilinçsiz girişimler olarak görülüyor. Oturumlarda, ebeveynlerinin bir araya gelip bir takım halinde birlikte çalıştıkları tek şey Billy’nin sorunları ile uğraştıkları zamandır.
  • İletişim Eğitimi – Aile içindeki işlevsiz iletişim kalıpları belirlenir ve düzeltilir. İnsanlara nasıl dinleneceklerini, soru sormalarını ve savunmasız davranmalarını öğretirler.

Aile terapisi, işbirliğini ve tüm aile bireylerinin katılımına isteklilik gerektirir. Tek kişinin katılması ya da “önemli noktayı görmeyen” birinin katılması aile terapisini daha az etkili hale getirebilir. Ailenin yalnızca bir kısmı katılabilir olsa bile, aile terapisi, tek başına bireysel psikoterapiden daha kalıcı ve hızlı değişikliklere neden olabilecek çok güçlü bir terapötik yöntem olabilir.

Bireysel psikoterapi kadar sık uygulanmamasına rağmen, aile terapisi çocuklarla birlikte özellikle etkili olabilir, çünkü ailedeki sorunlar genellikle birbiriyle ilişkilidir. Çocuğun sorunları nadiren dünyadan kopuk olabilir, bu nedenle ailenin çocuğa nasıl tepki verdiği önemlidir.

Aile terapisi ‘kirli çamaşırlarını ortaya saçmak’ istemeyen bazı aileler için korkutucu olabilir. Bütün aileler, genellikle ailenin dışında paylaşılmayan “aile sırları” nı içerde tutarlar. Aile terapisi ailenin bazı istenmeyen alanlarına ışık tutabilir ve bu da hassas veya saldırıya maruz kalabilecek belirli aile üyelerini tehdit ediyor olabilir.

Aile terapisi genelde haftanın bir günü bir terapist muayenehanesinde güvenli ve destekleyici bir ortamda yürütülür. Belirli bir aile terapisi eğitimi, uzmanlığı ve deneyimi bulunan bir terapistle bu çalışmaları yürütmek çok önemlidir.

Tek başıma evlilik terapisine gidebilir miyim?

Evliliklerde, çiftler yaşadıkları sorunları eşleri ile paylaşmakta zorlanabilirler, eşlerden biri öncelikle yaşadığı problemi tek başlarına değerlendirmek isteyebilir. İlişkisine bireysel sıkıntılarının sebep olduğunu düşünebilir. Eşlerden biri evlilik terapisine veya terapiye inanmıyor olabilir. Özellikle de daha önce terapi desteği almamış, psikoterapi süreci ile tanışmamış bireylerde bu inançsızlık daha sık görülür.

Bu gibi durumlarda bireysel evlilik terapisine başvurabilirsiniz. Tek başınıza dahi evliliğiniz için yapabilecek çok şey vardır. Evliliğin dinamiğini tanımlamak, iyileştirme yönteminlerini keşfetmek, bunu bireysel olarak uygulamak çoğunlukla ilişkideki dengeyi ve sorun yaratan birçok noktanın değişimini sağlayacaktır. Eşiniz de bir noktadan sonra bu değişimi fark edecektir . Tek başına evlilik terapisine gelen danışanlarımızın terapiye başladıktan bir süre sonra terapi sürecine eşlerinin de dahil olduğuna sık sık rastlamaktayız.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir